Dolar haftanın son işlem gününde 2,87'nin üzerine çıktı.

Dün akşam 2.85'in hafif üzerinde olan dolar/TL güne anlamlı bir değişim göstermeyerek 2.85'in üzerinde başladı. Ancak kur daha sonra yönünü yukarı çevirdi ve 2,8710'a kadar yükseldi. Bu seviyeden geri çekilen dolar 2,85'in altına geriledi.

Dolardaki yükselişte Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'in kurla ilgili açıklamaları etkili oldu. Ertem, kurun olması gerekenden daha aşağıda olduğunu belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artışlarına ilişkin gelen açıklama ve verilerin küresel piyasalarda yarattığı dalgalanmaları yansıtmaya devam eden dolarda Merkez Bankası başkanı ve üyelerine ilişkin atamalar ile Moody's tarafından piyasa kapanışı sonrasında açıklanması beklenen ülke not güncellemesi gündemin ana maddelerini oluşturmayı sürdürüyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Piyasada bugünün en önemli sürprizi Moody's olabilir. Moody's her ne kadar son iki günde bankacılık için olumsuz sayılabilecek raporlar açıklasa da dünyadaki benzer ülkeler düşünüldüğünde Türkiye'nin not görünümünü durağana çekebileceğini düşünüyorum. Piyasada ne Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunun kaybedileceği ne de notunun düşeceği fiyatlaması var. Dolayısıyla gelebilecek olumlu sürprizler kuru 2,85'li seviyelerden 2,80'li seviyelere çıkabilir" dedi.

MERKEZ BANKASI ATAMALARI İZLENİYOR

Piyasalarda Merkez Bankası'na (MB) ilişkin atamalar da yakından takip edilirken haftaiçinde Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın MB'nin faiz oranlarını "radikal" şekilde düşürmesi gerektiğini söylemesi Merkez Bankası üzerindeki siyasi baskının bir göstergesi olarak algılanmış ve kuru baskı altında bırakmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu'ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresi bu yıl içinde dolacak olması nedeniyle göreve yeni dönemde kimin geleceği piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Başçı'nın görev süresi ise 19 Nisan'da sona eriyor. Piyasalar enflasyon verilerinin de desteğiyle MB'nin faiz koridorunun üst bandında yeni MB Başkanı kim olursa olsun 20 Nisan'da bir indirim olacağını öngörüyor.