NTV

Dolar 2,94'ün üzerine çıktı (Dolar ne kadar?)

Anadolu Ajansı

Ekonomi

Dolar/TL güne 2,9350 seviyesinde başlamasının ardından yükselişe geçerek 2,9450'ye çıktı.

Dün, önceki günkü düşüş eğilimini sürdürerek 9 Mayıs'tan beri gördüğü en düşük seviye olan 2,9321'e kadar gerileyen dolar/TL, günü yüzde 0,31 azalışla 2,9371'den tamamladı.

ABD'de dün açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) beklentilerin altında kalması ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarının ardından uluslararası piyasada dolar endeksi de düşüş kaydetmişti.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, dün yaptığı açıklamada İngiltere'nin Avrupa Birliği üyeliğini, haziranda yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından daha sonra referanduma götürecek olmasının belirsizlik yaratacağına işaret ederek, faiz artış adımının temmuz ayına ertelenebileceği sinyalini verdi.

Bugün bankalararası piyasanın açılışında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif yönde ayrışan TL, saat 09.50 itibarıyla dolar karşısında yüzde 0,3, euro karşısında yüzde 0,5 değer kaybetti. En yüksek 2,9456'yı gören dolar/TL şu dakikalarda 2,9430'dan alıcı bulurken, euro/TL ise 3,2920 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, dolar/TL'nin 2,9550'nin altında kalması durumunda pozitif görünümünü sürdürebileceğini belirterek, 2,9460 seviyesinin gün içi direnç, 2,9320 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu dile getiriyor.

Bugün Fed üyelerinin açıklamalarının takip edileceğini dile getiren analistler, açıklanacak ABD dayanıklı mal siparişleri verisinin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini ifade ediyor.

ETİKETLER