Dolar 3 TL'yi gördü (Dolar ne kadar oldu?)

Dolar, uluslararası piyasalarda sabah saatlerinde 3 TL'yi görerek yeniden rekor kırdı.

Haberler 20.08.2015 - 08:21

Dolar 3 TL'yi gördü (Dolar ne kadar oldu?)

Art arda rekorlar kıran dolar, NTVPara'nın haberine göre uluslararası piyasalarda bu sabah 6.47'de 3 TL'yi de gördü. Euro da aynı saatlerde 3.34 sınırını zorladı.


Şu saatlerde 2,96 sınırında seyreden dolar, Fed tutanaklarında faiz artışına yönelik şartların yaklaştığına işaret edilmesiyle 2,92'nin altına gerilemişti. Sabah saatlerinde hızlı bir yükseliş göstererek, 3 TL psikolojik seviyesini aşan dolar, daha sonra aynı hızla geri çekilerek 2.96 seviyesinin altına indi.

TCMB'nin önceki gün kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından sert yükselişini sürdüren dolar/TL, TCMB'nin dünkü ekonomistler toplantısında faiz tarafında adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret etmesi, Dolmabahçe Sarayı nöbetçi kulübesine saldırı ve Siirt'te 8 şehit haberinin ardından 2,94'ü aşmıştı.

Son dönemde siyasi belirsizlik ve Fed'in faiz artıracağı beklentisiyle yükselişte olan dolar Merkez Bankası'nın faizde bir adım atmaması sonrasında ilk kez 2,90'ın üzerine çıkmıştı. Yıl başından beri TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 23'ü aşarken, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Brezilya Reali ardından en kötü performansı gösteriyor.

Sayfa Yükleniyor...