Dolar ne kadar? (15 Şubat dolar fiyatları)

Fed Başkanı Yellen'ın açıklamaları sonrası yükselen dolar/TL, ABD verilerinin ardından 3,70'in üzerini gördü.

ntv.com.tr 15.02.2017 - 09:11 | Son Güncelleme : 15.02.2017 - 17:28

Dolar ne kadar? (15 Şubat dolar fiyatları)

ABD'de açıklanan enflasyon ve perakende satışlar verisinin beklentiyi aşması sonrasında dolar/TL yükseldi. 

Bankalararası piyasada veri öncesinde 3,66'lı seviyelerde seyreden dolar açıklamayla birlikte 3,70'in üzerini gördü. Kur gün içinde 3,64'ün altını görse de bu seviyelerde tutunamadı. Euro da 3,89'un üzerinde seyrediyor.

ABD'de enflasyon ocakta TÜFE'de yüzde 0,6 ile yüzde 0,3'lük beklentinin çok üzerinde geldi. Çekirdek TÜFE de yüzde 0,3'le yüzde 0,2'lik beklentiyi aştı. Perakende satışlar da ocak yüzde 0,4 ile yüzde 0,1'lik beklentinin üzerinde geldi.

Verilerin güçlü gelmesi ABD Merkez Bankası Fed'in beklenenden daha erken faiz artışına gidebileceğine işaret etti. Fed'in mart ayında faiz artışına gidebileceğine yönelik beklentiler veri sonrası yüzde 18'den yüzde 27'ye yükseldi.

FED DÜŞÜŞÜ FRENLEDİ

Gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik artan risk iştahı ve Merkez Bankası'nın para politikasında sıkı duruşunu devam ettirmesi ile dolar/TL'de hafta başından beri düşüş yaşanmıştı.  Ancak Fed Başkanı Janet Yellen'dan gelen faiz artışı sinyali sonrası kurdaki düşüş durdu.

Dolar gün içinde 3,63'lü seviyelere kadar geriledi.
Dolar gün içinde 3,63'lü seviyelere kadar geriledi.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,6360 seviyesinin önemli destek konumunda olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini ifade ederek, olası yükselişlerde ise 3,7050 seviyesinin direnç konumuna geldiğini belirtiyor.

FED BAŞKANI YELLEN NE DEMİŞTİ?

Fed Başkanı Janet Yellen dün yaptığı konuşmada önümüzdeki aylarda faizlerin artabileceği sinyallerini verdi. Yellen Fed'in önümüzdeki toplantılardan birinde büyük ihtimalle faizleri artırmak durumunda olabileceğini ve faiz artışı kararının ertelenmesinin, Fed'in politika komitesinin eğrinin arkasında kalmasına neden olabileceğini de belirtti.

Sayfa Yükleniyor...