Dolar kaç TL? (29 Aralık 2020 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 29 Aralık 2020 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum. Dolar/TL'nin 4 ayın en düşük seviyelerini görmesinin ardından euro/TL'de 9 liranın altını test etti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 29.12.2020 - 17:20

Dolar kaç TL? (29 Aralık 2020 dolar - euro fiyatları)

Dün yaklaşık 4 ayın en düşük seviyeleri olan 7,41'e kadar geriledikten sonra günü 7,44 seviyelerinden kapatan dolar/TL, bu sabah yatay seyirle güne başladı. 

Dolar/TL 7,3462 ile 1 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini görmesi sonrası 7,3540 seviyesinde dengelendi.

Euro/TL ise dün 9,10'un altını görmüştü. Bu sabah 9,15'in üzerine kadar yükselen euro, 20 Kasım'dan bu yana ilk kez 9 liranın altına geriledi.

Yaklaşık 2 aydır düşüş eğilimini sürdüren Türkiye'nin risk primi (CDS) ise bu süreçte 590'lı seviyelerden 311 baz puana indi.

Uzmanlar, dolar/TL'de 7,30 desteğinin kırılması durumunda psikolojik destek olan 7'nin gündeme gelebileceğini, euro/TL'de ise 8,50'nin orta vadeli hedef olduğunu kaydetti.

7 Kasım'da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Naci Ağbal'ın atanması ve Ağbal'ın fiyat istikrarına yönelik kararlı ve güçlü açıklamalarının etkisiyle Türk lirası değer kazanmaya başladı.

TCMB Başkanı Ağbal'ın ardından yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın da göreve başlaması ve piyasa dostu güçlü mesajlar vermesiyle Türk lirası varlıklara talebin arttığı görüldü.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın sıkı para politikası duruşu, 24 Aralık'ta 200 baz puanlık güçlü faiz artışı ve 2021 Yılı Para ve Kur Politikası sunumunda enflasyonla mücadelede kararlı adımların atılacağına ilişkin mesajları sonrasında Türk lirasındaki değer kazancının devam ettiğini söyledi.

TÜRKİYE İLE BİRLEŞİK KRALLIK ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALANDI

Ticaret Bakanı Pekcan, "Serbest Ticaret Anlaşması, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. Taraflar olarak 'tarifesiz' STA hedeflemiştik, bu gerçekleşti. Anlaşma, tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor" şeklinde konuştu.

VİDEO: DOLARDA DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Sayfa Yükleniyor...