Dolar ne kadar? (14 Aralık 2016)

Fed'in kritik faiz kararı öncesinde dolar 3,48, euro 3,70 civarında işlem görüyor.

ntv.com.tr 14.12.2016 - 10:34 | Son Güncelleme : 14.12.2016 - 11:10

Dolar ne kadar? (14 Aralık 2016)

Piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yılın son toplantısından çıkacak kritik faiz kararını bekliyor.

Kritik karar öncesinde dolar 3,48, euro 3,70 civarında seyrediyor.

Teknik açıdan dolar/TL'de 3,5420 seviyesinin direnç olarak izleneceğini belirten analistler, 3,4750 - 3,4620 seviyelerinin ise destek konumuna geldiğini kaydediyor.

GÖZLER KRİTİK KARARDA

Fed'in faizi çeyrek puan artırması bekleniyor. Bu yıl hiç faiz artışına gitmeyen Fed, böylece geçen yıl aralıktan bu yani ilk kez faize dokunmuş olacak.

Analistler, piyasalarda Fed'in faizleri 25 baz puan artıracağının fiyatlandığını belirterek, 2017'de Fed'in faiz artırım planına ilişkin yönlendirme bekleyen piyasaların toplantı öncesi "bekle-gör" moduna geçtiğini kaydetti. Trump'ın uygulaması beklenen mali politikaların enflasyon ve ekonomiye etkisine ilişkin fikir vermesi açısından, karar metninde yer alacak projeksiyonların kritik nitelikte olduğunu vurgulayan analistler, Fed üyelerinin varsayımlarını değiştirmek için biraz daha beklemeyi tercih edebileceklerini kaydetti.

FED'İN SİNYALİ DOLARIN KADERİNİ BELİRLEYECEK

Piyasalar ABD'de faizlerin bu toplantıda 25 baz puan, gelecek yıl ise iki defa artırılacağını fiyatlıyor. Fed'in bu beklentilerden hızlı davranacağının sinyalini vermesi doların değer kazanmasına yol açabilir. Fed'in beklentilere paralel hareket etmesi TL'ye dolar karşısında değer kazandırabilir.

Fed'in daha kuvvetli bir ekonomiye ya da daha hızlı ve fazla bir faiz artırımına işaret etmesinin piyasayı olumsuz etkilemesi bekleniyor. 

PİYASALARIN FED SENARYOLARI

Sayfa Yükleniyor...