Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2019 anlık dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 15 Ekim 2019 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz alış satış fiyatlarında son durum. ABD yaptırımlarının beklendiği kadar sert olmayacağı algısıyla dolar/TL bir miktar gevşedikten sonra 5,88 seviyesinin üzerinde seyrediyor. Güne yüzde 1,71 puanlık yükselişle başlayan Borsa ise 95 binin üzerinde işlem görüyor.

Haberler - ntv.com.tr 15.10.2019 - 16:55

Dolar kuru bugün ne kadar? (15 Ekim 2019 anlık dolar - euro fiyatları)

Küresel piyasalarda ABD-Çin görüşmelerinin iyimserliği yaşanırken; yurt içi piyasalar Barış Pınarı Harekatı'nda yaşanacak gelişmelere odaklandı.

Yaptırımların beklenenden dar kapsamlı çıkması daha kötü senaryoyu fiyatlayan piyasada endişleri azalttı ve dolar kuru sabah açılışında geriledi.

Ardından yükselişe geçen dolar/TL, şu sıralarda 5,88'in üzerinde işlem görüyor. 

Euro/TL de 6,47 seviyesinde seyrediyor.

BORSA YÜKSELİŞLE AÇILDI

Yaptırım endişeleriyle dün yüzde 5,10 değer kaybederek 93.981 puana düşen BİST100 endeksi de güne yükselişle başladı. Endeks yüzde 1,71 yükselişle 95.592 seviyesinden açılış yaptı. Ardından 95 binin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 2,54 ve holding endeksi yüzde 1,05 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,70 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı olurken, kaybettiren olmadı. 

Uzmanlar, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 93.400 ve 92.500 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti. 

EKİM AYINDA KÖTÜ PERFORMANS

Yılın üçüncü çeyreğini dolar bazında yüzde 11.6  getiri ile dünyanın en iyi performansında kapayan Borsa İstanbul, ekim ayında ise geride kalan 10 işlem günü itibaiyle dolar bazında yüzde 15.2 satış yemiş (dünyanın en kötü performansı) durumda.

BIST Bankacılık endeksi de ekim ayı başından beri yüzde 20.9 düşüşle çok sert satış gördü. 

TRUMP'TAN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik duyurduğu yaptırımlar yürürlüğe girdi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik duyurduğu yaptırımların yürürlüğe girdiğini bildirdi. Buna göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptırım listesine alındı. Listede üç bakanın yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da var. 

Diğer taraftan, yaptırımlar ABD ile yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret görüşmelerinin durdurulmasını da kapsıyor. 

Uzmanlar, açıklanan yaptırımların piyasaları olumsuz etkilemesinin beklenmediğini belirterek, bugün yurt içinde işsizlik, yurt dışında ise Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ABD'de başlayacak toplantıları ile makroekonomik veri gündeminin takip edileceğini dile getirdi.

Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin gelişmelerin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden uzmanlar, teknik açıdan dolar/TL'de 5,90'ın altında kalıcılık sağlanması durumunda 5,76 seviyesinin gündeme gelebileceğini kaydetti.

VİDEO: RESULAYN'DA DIŞ MAHALLELERDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR (BARIŞ PINARI'NDA 7. GÜN)

Sayfa Yükleniyor...