Dolar kuru bugün ne kadar? (19 Ocak 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro bugün kaç TL? 19 Ocak 2022 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum, dolar ve euro satış güncel fiyatları...

Haberler - ntv.com.tr 19.01.2022 - 16:19

Dolar kuru bugün ne kadar? (19 Ocak 2022 dolar - euro fiyatları)

kurlarında bugün yatay bir seyir hakim. /TL, 13,58'in hemen üzerinde seyrediyor.

/TL ise 15,42'ler düzeyinde işlem görüyor.

Dolar endeksi, dün yüzde 0,5 değer kazanmasının ardından bugün önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalışla 95,7 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,2 artışla 1,1330'dan alıcı buluyor.

Uzmanlar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu sene 4 faiz artışına gideceğinin fiyatlanmasıyla tahvil piyasalarında satış baskısının devam ettiğini belirterek, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,90 sınırına yükseldiğini vurguladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin de küresel ölçekte risk algısını artırdığına değinen uzmanlar, konuyla ilgili gelişmelerin piyasalar üzerinde etkili olacağını ifade etti.

BORSA GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,43 artışla 1.988,33 puana yükseldi.

Dünkü sert düşüşün ardından yeni günün ilk yarısında tepki alımlarıyla yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 8,50 puan değer kazanarak 1.988,33 seviyesine çıktı. Toplam işlem hacmi 17,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası arasında ikili para takası (swap) anlaşması imzalandı.

TCMB'den yapılan duyuruya göre, swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar BAE dirhemi ve 64 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Uzmanlar, bugün yurt içinde veri takviminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de konut başlangıçları ve inşaat izinleri verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan dolar endeksinde 96,0 seviyesinin direnç konumunda olduğunu söyledi.

MERKEZ BANKASI NE YAPAR?

Yarın TCMB Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz kararı ve karar metninde verilecek mesajlar da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.

Reuters'in anketine katılan 16 kurumun 15'i Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını, bir kişi ise 50 baz puanlık indirim yapılmasını bekliyor.

AA 'ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı ise, TCMB'nin politika faizini yüzde 14 düzeyinde sabit bırakacağını tahmin ediyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...