Dolar kuru ne kadar? (3 Ocak 2019 dolar fiyatları) Flash Crash nedir?

Dolar-euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar, dolarda durum ne? Dün gece yarısından sonra Asya piyasalarında yaşanan bir 'Flash Crash' (Ani kırılma) olayı nedeniyle dolar/TL sabaha karşı bir ara 5,87 TL'yi gördü. Bu sabah 5,49 civarında güne başlayan kur, 5,58'in üzerine çıktı.

ntv.com.tr 03.01.2019 - 17:53

Dolar kuru ne kadar? (3 Ocak 2019 dolar fiyatları) Flash Crash nedir?

Dolar/TL kuru dün gece Asya piyasalarından satış atağı yedi, Japonya piyasalarının tatil olması nedeniyle kapalı kalmasi hacimsiz işlemlerde dolar kurunu 5.8788 seviyesine kadar çıkarak 15 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

2018 ENFLASYONU AÇIKLANDI

2019'un ikinci işlem günü uluslararası piyasalarda sert bir dolar türbülansı yaşandı. Bunun nedeni olarak da "Flash Crash" denilen ani algoritmik dalga olarak gösteriliyor.

FLASH CRASH (ANİ KIRILMA) NEDİR?

Piyasalarda "Flash crash" denilen ani algoritmik satış hareketi başta Avusturalya Doları ve Türk Lirası olmak üzere piyasalarda türbülansa neden oldu. Flash Crash kısaca fiyat hareketlerinde sıkça yaşanan Karakutu Alımsatımları (Black Box Trading) veya Yüksek Frekanslı Alımsatım (High Frequency Trading) ve benzeri bilgisayarlı Algoritmik Alımsatım (Alghoritmic Trading) teknikleriyle ilişkilendirilmiş bir borsa kavramı. bir yükseliş ya da düşüş anında algoritmaların ani tetiklenmesini ifade ediyor.

Dolarda yaşanan Flash Crash hareketi 2019'un ikinci iş gününe damga vurdu.

Dolarda yaşanan Flash Crash hareketi 2019'un ikinci iş gününe damga vurdu.

Yaşanan bu Flash Crash sonrası dolar bir anda Avustralya Doları'na karşı yüzde 8, Türk Lirası'na karşı da yüzde 8 değer kazandı. 7 dakika süren bu harket sonrası sert düşüş geldi.

Daha sonra hızlı bir şekilde gerileyen TL kur akşam saatlerinde yeniden 5,58'in üzerini gördü.

Euro/TL de 6,27 civarında seyrediyor.

Dolar/TL'de bu yükselişin, uluslararası piyasalarda görülen volatiliteden dolayı riskten kaçış ve Asya'daki hacimsiz işlemlerde algoritmaların tetiklenmesi olarak gösteriliyor.

VİDEO: PİYASALARDA SERT HAREKETLERİN NEDENLERİ (GECE DOLAR/TL'DE NE OLDU?)

Sayfa Yükleniyor...