İlişkili Haberler


Euro rekorunu tazelerken, dolar 3,81 seviyesinde işlem görüyor. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yaptığı toplantıda aşırı gevşek para politikası yaklaşımını değiştirmedi ancak yaptığı açıklamada gerektiğinde tahvil alımlarını artırma ifadesini çıkardı. ECB böylece ekonomiye verdiği desteği azaltmaya ilişkin küçük bir adım attı.

Açıklama sonrasında euro/TL 4,7412'ye çıkarak tüm zamanların en yükseğini gördü. Dolar/TL 3,81'in üzerinde hareket ediyor. 

Dün 3,8093 seviyesine çıkan dolar/TL, küresel piyasalarda doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine paralel 3,7915 seviyesine kadar geriledi ve günü yatay bir seyirle 3,7936'dan tamamlamıştı.

Bugünün ilk saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "Ba1"den "Ba2"ye düşürürken, not görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi. Kredi notunun aşağı çekilmesinde, Türkiye'nin not görünümünün geçen yıl "negatif"e çevrilmesinde rol oynayan iki temel gelişmenin belirleyici olduğu kaydedilen açıklamada, bunlar özetle "kurumların direncindeki süregelen kayıp" ve "dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması" olarak sıralandı. 

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,7800 ve 3,7550 seviyelerinin destek, 3,8120'nin direnç olarak izleneceğini dile getirdi.

MOODY'S'İN TÜRKİYE KARARI NE ANLAMA GELİYOR?