Dolar kuru bugün ne kadar? (9 Mart 2020 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 9 Mart 2020 dolar kuru en son kaç lira oldu? Spot piyasada döviz alış satış fiyatlarında son durum. Petrolde yaşanan yüzde 30'luk rekor düşüşün ardından dolar ve euro güne yükselişle başladı. Dolar/TL bugün 6,11 seviyelerinde seyrederken, euro/TL 6,98'de işlem görüyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise, yüzde 6'yı aşan kayıpla 102 bin puana geriledi.

ntv.com.tr - Reuters 09.03.2020 - 17:59

dolar-foto.jpg

Geride bıraktığımız hafta  Moskova'dan, Suriye'ye yönelik gelen olumlu haberlerle 6,07 seviyelerine gerileyen dolar/TL, bugün 6,10'un üzerine tırmandı.

Küresel borsalar corona virüs salgınının ekonomide tahribat yaratacağından kaygılanan yatırımcıların riskli varlıklardan çıkışı sürdürmesiyle birlikte sert kayıplarına devam ederken dolar/TL, 6,20 seviyelerini test ettikten sonra 6,11 seviyelerinde işlem görüyor.

Euro/TL ise 6,97 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

BORSADA YÜZDE 6'YI AŞAN KAYIP

Küresel piyasalarda yaşanan satış baskısı, Borsa İstanbul'da da etkisini gösteriyor. Açılışını 3 bin puan düşüşle yapan BIST 100 endeksi, yüzde 5'in üzerinde kayıpla işlem görüyor.

BIST 100 endeksi, 102 bin puana kadar geriledi.

Merkez Bankası zorunlu karşılık düzenlemelerine ilişkin bir basın duyurusu yaptı. yeni düzenleme ile birlikte, tüketici kredileri büyüme oranı yıllık yüzde 15'in üzerinde olan bankalar TCMB'nin bu alandaki teşviğinden faydalanamayacak.

Yatırımcılar hisse senedi gibi riskli piyasalardan çıkarak tahvil piyasasına sığınmasıyla birlikte küresel borsalar keskin gerilerken, petrol fiyatları Suudi Arabistan'ın resmi satış fiyatlarını düşürmesinin ardından yüzde 30'a yakın geriledi.

Uzmanlar, bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında Almanya'da dış ticaret dengesi ve sanayi üretim endeksi ile Euro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL'de 6,10'un destek konumunda bulunduğunu, bu seviyenin altında kapanışların olması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini söyleyen uzmanlar, 6,20'nin direnç olarak izleneceğini dile getirdi.

VİDEO: PETROL FİYATI BUNDAN SONRA NE OLUR?

Sayfa Yükleniyor...