Dolar ne kadar? (11 Temmuz 2016)

ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası iyimserlik sürüyor. Dolar 2,90 sınırında seyrediyor.

Haberler - ntvpara.com 11.07.2016 - 09:28 | Son Güncelleme : 11.07.2016 - 14:36

Dolar ne kadar? (11 Temmuz 2016)

ABD'de Cuma günü beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ABD büyümesine yönelik olumlu beklentiler yaratmasıyla gerileyen dolar/TL 2,89-2,90 civarında işlem görüyor.

Dolar, yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahlarının yeniden artmasıyla beraber yen karşısında yatay bir seyir izlerken, yatırımcılar Fed'in faiz artırma ihtimalindeki zayıflıktan dolayı doların uzun vadede baskı altında kalacağını düşünüyor.

Bir bankacı, "ABD tarım dışı istihdam verisi iyi geldi ancak mevcut ortam nedeniyle Fed'den bu yıl faiz artırım beklenmiyor dolayısıyla gelişmekte olan ülke para birimleri iyi performans gösteriyor. Küresel ekonomik endişeler de ABD sayesinde biraz azaldı" dedi.

Türkiye'de piyasalar geçen hafta bayram tatili nedeniyle 3.5 gün kapalı kalırken, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı sonrası devam eden endişeler, İngiltere'de bazı emlak fonlarından çıkışların durdurulması ve İtalya'daki bankacılık sektöründe batık kredilerin yükselişte olduğu endişelerinin global bazda risk iştahında azalmaya neden olmasıyla dolar/TL Çarşamba günü 2,9555'e kadar yükselmişti.

Sayfa Yükleniyor...