ABD'de Donald Trump'ın başkan seçilmesi sonrasında 3,30'a kadar çıkarak rekor kıran ve bu seviyeden gerileyen dolar yüksek seyrini koruyor.

Bankalararası piyasada güne 3,20 civarında başlayan dolar yeniden 3,24'ün üzerini gördü. Dolar 3,2480'e kadar yükseldi. Euro da 3,52'nin üzerine çıktı.

Trump'ın başkan seçilmenin etkisiyle piyasaların kapalı olduğu saatlerde 3,30'a çıkarak rekor kıran dolar dün 3,18'in altına kadar gerilemişti. Ancak bu seviyelerde tutunamayan dolar yeniden 3,20'nin üzerine tırmandı.

Analistler, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2,10 ile 15 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının küresel piyasalarda risk iştahının azalmasına ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında düşüşe geçmesine neden olduğunu belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL'nin tarihi zirvesi olan 3,3041'in direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 3,19'un ise destek konumuna geldiği tahmininde bulundu. 

Küresel piyasalar hızla toparlanmış olsa da özellikle ABD'li yatırımcılar Trump'ın temel politikalarına ve önceliklerine odaklanıyorlar.