NTV

Dolar ne kadar? (16 Mayıs 2016)

ntvpara.com

Ekonomi

Dolar/TL iç siyasi gelişmeler ve küresel satış baskıyla 29 Şubat'tan beri ilk kez 2,98'i aştı.

Dolar haftanın ilk işlem gününde yükseldi.

TL iç siyasi gelişmeler ve dolardaki küresel değer kazancı ile baskı altında, dolar/TL 29 Şubat'tan beri ilk kez 2,98'i aştı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret edeceği bir başka siyasiye bırakacak olması ve sonrasında ekonomi yönetiminin ve politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin belirsizlikler TL'deki satış baskısını kuvvetlendiriyor.

Cuma günü 2.97'nin hemen altında haftayı tamamlayan ve bu sabah güne 2.9720 civarında başlayan dolar/TL gün içinde en yüksek 2.9870 seviyesini gördükten sonra 2.98'in üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Cuma günü 2.97'nin hemen altında haftayı tamamlayan dolar/TL, bu sabah güne 2.9716/2.9739 seviyesinde başlamıştı.

Siyasi gündemin yeniden ön plana çıkması TL'de kırılganlık ve satış baskısı yaratmaya devam ederken, lokallerin 6 Mayıs ile biten ve başbakanlığın el değiştirecek olmasının kesinleştiği hafta 4 milyar doların üzerinde döviz satması ise TL'deki değer kayıplarını sınırlayan ana etken olmayı sürdürüyor.

Toplamda 200 milyar dolara ulaşan döviz mevduatlarının TL'ye dönmeye başlaması ve önümüzdeki süreçte de bunu devam ettirebilecekleri yönünde oluşan algı TL'ye son dönemde destek olan nadir unsurlar arasında öne çıkıyor.

LOKALLER 6 MAYIS HAFTASINDA 4 MİLYAR DOLAR DÖVİZ SATTI

Merkez Bankası (MB) verilerine göre 6 Mayıs ile biten hafta bireyseller 2.77 milyar dolar, kurumsallar ise 1.57 milyar dolar tutarında döviz satışı gerçekleştirdi. Bankacılar geçen hafta sadece Perşembe günü lokal döviz satışlarının 1.5 milyar doları aşmış olabileceğini belirtmişlerdi.

MB verilerine göre 6 Mayıs itibarıyla lokallerin toplam döviz mevduatı 165 milyar dolardan 160.6 milyar dolara geriledi. Bunun 101.3 milyar dolarını bireysellerin, 59.3 milyar dolarını kurumsalların döviz mevduatları oluşturdu.

ETİKETLER