Dolar ne kadar? (28 Kasım 2017 dolar fiyatları)

Dolar yeniden yükselişe geçti. Gün boyu sakin seyreden kur akşam saatlerinde yeniden 3,95'in üzerine çıktı.

ntv.com.tr 28.11.2017 - 17:53 | Son Güncelleme : 28.11.2017 - 17:58

Dolar ne kadar? (28 Kasım 2017 dolar fiyatları)

Haftaya güçlü bir başlangıç yapan Türk Lirası, yeni güne hafif değer kaybıyla açıldı. 

Gün boyu sakin seyreden kur ABD'deki davayla ilgili gelişmelerin etkisiyle akşam saatlerinde yönünü yukarı çevirdi.

Dolar 3,95'in üzerine çıkarken, euro 4,70'e yaklaştı. 

“FAİZ ORANLARININ BİRAZ DAHA YÜKSELMESİNİ BEKLİYORUZ"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı adayı Jerome Powell'ın adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacağı sunumun metnini yayınladı. 

Powell, adaylığını oylayacak senatörlere hitaben hazırladığı metinde, Fed'in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmaya çalışırken, aynı zamanda bağımsız ve partiler üstü statüyü korumak için elinden gelen herşeyi yapacağını taahhüt etti. 

Sunumunda, Fed'in politikalarını mümkün olduğunca öngörülebilir kılmaya çalışacağını kaydeden Powell, buna karşın bankanın politika esnekliğini ortaya çıkabilecek belirsizlikler nedeniyle her zaman korunması gerektiğinin altını çizdi. 

Powell, Fed’in liderliğinde kademeli sıkılaştırmayı devam ettireceğine işaret eden sunumunda, şu ifadelere yer verdi: 

"Onaylanırsam, meslektaşlarımla birlikte, ekonominin tam anlamıyla toparlanmasına doğru kaydettiğimiz süregelen iyileşmeyi desteklemeye gayret göstereceğim. Amacımız, güçlü iş gücü piyasasını korurken, enflasyonun hedefimize doğru kademeli olarak yukarıya çıktığını görmek. Faiz oranlarının biraz daha yükselmesini ve bilançomuzun kademeli olarak küçülmesini bekliyoruz." 

TL’nin son dönemlerde en çok değer kaybeden para birimi olması nedeniyle dün pozitif ayrıştığını belirten uzmanlar, öte yandan Türkiye ekonomisine yönelik risklerin ortadan kalkmadığını, bunun kâr realizasyonu olarak görülmesi gerektiğini vurguluyor.  

Sayfa Yükleniyor...