Yurtiçi risklerin yanı sıra Fed'in faiz artırımı ihtimali ve Avrupa Merkez Bankası tarafından gelen haberlerin gelişmekte olan ülke piyasalarına olumsuz yansımasıyla birlikte
dolar/TL bugün yaklaşık 2.5 ayın en yükseği olan 3,0656 seviyesini gördü.

Son birkaç günde görülen yabancı çıkışları, OHAL'in üç ay daha uzatılması, kamuda görevden uzaklaştırmaların politik riskleri artırması ve ABD verileri ile Fed yetkililerinin açıklamalarının ardından Fed'in faiz artırımlarının yaklaştığı algısıyla doların global bazda güçlenmesine paralel dolar/TL'de sert yükselişler söz konusu.

Beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği algısı oluşturmasının da kurda yükselişi tetiklediği belirtiliyor.

Öğleden sonra piyasaların sakinleşmesiyle birlikte dolar/TL gün içi zirvesinden 3,05'li seviyelere gerilese de beklentilerin üzerinde gelen ABD ISM ve fabrika siparişleri verileri ardından kurda yükseliş devam ediyor.

ABD ve Avrupa merkez bankalarına yönelik beklentiler global olarak piyasalara yön veriyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımlarının giderek yaklaştığı beklentileri ile Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) varlık alımlarını sonlandırabileceği ihtimalini gündeme getiren bir haber piyasalarda dün endişe yarattı.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da bugün yaptığı bir açıklamada ekonomik verilerin sağlam gelmeye devam etmesi durumunda yıl sonu itibariyle faizleri artırmanın kendisi için "uygun" olacağını ancak daha sonraki faiz artışları için enflasyonda bir artış görülmesinin gerekeceğini belirtti.

Yurtiçinde ise Moody's'in not indirimi sonrası çıkışların devam etmesi, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı, TCMB'nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ve petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'nin diğer gelişmekte olan ülke paralarından kötü performans göstermesine neden oluyor.

Dün akşam saatlerinde 3,0650'ye kadar yükselen, bu sabah saat 09.09'da 3,0529/3,0542 seviyesinde olan dolar/TL, gün içinde 25 Temmuz'dan beri en yüksek olan 3,0656'ya kadar yükseldikten sonra saat 17.07'de 3,0581/3,0593 seviyesinden işlem gördü.

DOLAR’IN YÜKSELİŞİ EURO’YU DA ETKİLEDİ

Küresel piyasalarda saat 03:00 dolayında 3,0603 liraya kadar yükselen dolar, daha sonra 3,0580-3,0590 lira aralığına çekildi. Parite etkisiyle yükselen euro da 3,40 sınırını aşarak 3,4332 liraya kadar yükseldi.

BORSA DÜŞÜŞTE

BIST 100 endeksi günü yüzde 1,03 yükselişle 77 bin 853 puandan tamamladı, işlem hacmi 4,9 milyar TL oldu.

Analistler, bugün yurt içinde yükseliş eğilimini koruyan ve 3,06 seviyelerinde dengelenen dolar kurunun seyrinin, yurt dışında ise yoğun veri akışının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinin 76 bin seviyesinin destek, 77 bin 500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu dile getiriyor.