Dolar ne kadar (4 Ağustos 2016)

Hafta boyunca 3 civarında sakin bir seyir izleyen dolar/TL, bu sabah 3.01 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

ntv.com.tr 04.08.2016 - 17:55

Dolar ne kadar (4 Ağustos 2016)

Bu hafta sakin bir seyir izleyen dolar/TL, Moody's'in yarınki kredi notu değerlendirmesi, küresel riskten kaçış ve beklentinin üzerinde gelen temmuz ayı enflasyon verileri ile baskı altında kalmayı sürdürüyor.

Dün akşam itibarıyla 3.0150 civarında işlem gören dolar/TL, bugün 3.01'in üzerinde seyrediyor.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için izlemeye alan Moody's'in yarınki kredi notu olası gözden geçirmesi ve ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri haftanın iki yön belirleyici gelişmesi olacak. Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede kredi notuyla değerlendiren iki kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody's'in notu bu seviyenin altına çekmesi, Türkiye'den sert portföy çıkışlarına neden olabilir.

Öte yandan Temmuz'da gıda ve tütün fiyatlarındaki sert yükseliş öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 1.16 artış gösteren TÜFE, yıllık enflasyonu da yüzde 7.64'ten yüzde 8.79'a çekti. Bankacılara göre, Temmuz enflasyon verileri TCMB'nin yılbaşından beri faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği 200 baz puanlık indirimi haklı çıkarmıyor.

Dolar/TL, darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 4'ün hemen üzerinde seyrediyor.

Sayfa Yükleniyor...