NTV

Doların ateşi yükseliyor

Ekonomi

Dolar içeride yükselmeye devam ediyor. Bankalararası piyasada dolar 1,5125 TL'yle son iki ayın en yüksek düzeyine çıktı.

Dolar içeride yükselmeye devam ediyor.

Son günlerde gelen alımlar sonrasında bankalararası piyasada dolar bugün 1,51'in de üzerine çıktı. Dolar gün içinde 1,5125 TL ile son iki ayın en yükseğini gördü.

Uzun süredir IMF anlaşması beklentisi ve dışarıdaki olumlu havayla yatay seyreden dolar son iki haftadır yükseliş kaydediyor.

21 Ekim'de 1,4540 düzeyinde olan dolar geçen zamanda yüzde 4 değer kazandı. Piyasalardaki bozulmayla dolara güvenli liman olarak bakan yatırımcılar, doların değer kazanmasına neden oluyor.

Doların son bir aydaki seyri..
Doların son bir aydaki seyri..

AYTEKİN: 1,55'LERE GİDERİZ
Kurdaki hareketi ntvmsnbc'ye değerlendiren Alternatifbank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin, "Bu bizden kaynaklanmayan bir artış. Risk algısının kötümsere dönmesinden kaynaklanıyor. Dolar bütün ülke para birimleri karşısında değer kazandı. Gelişmekte olan ülke para birimleri biraz daha fazla değer kaybetti.

Dolarda yıl sonuna kadar 1,55'lere-1,56'lara gidebiliriz. Kurda yeniden 1,45'lere geri dönüşün olması gelecek çok iyi haberlere bağlı. Ancak kurda çok ciddi bir artış da olmaz; 1,80'lere kadar gitmeyiz" dedi.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

İMKB'DE YÜZDE 2.36'LIK KAYIP
Avrupa'da bankalara ilişkin endişelerle borsalarda düşüş yaşandı. Avrupa borsalarında kayıplar gün içinde yüzde 2'nin üzerine çıkarken, ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da yüzde 1'e yakın kayıplar oldu.

Dışarıdaki satışlar İMKB'yi de etkiledi. İMKB Ulusal 100 Endeksi gün sonunda yüzde 2.36 düşüşle 46 bin 335 puana geriledi.