Dövizdeki artış uçak biletlerine yansır mı? (Bakan Arslan yanıtladı)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, dövizdeki artışın uçak ve demiryollarında bilet fiyatlarına yansıyıp yansımayacağının sorusuna, "Bir ücret artışı yapmamız söz konusu değil" yanıtını verdi.

DHA 24.05.2018 - 10:29

Dövizdeki artış uçak biletlerine yansır mı? (Bakan Arslan yanıtladı)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ndeki iftar programına katıldı.

Bakan Arslan, iftar öncesi bir gazetecinin "Dövizdeki artış uçak ve demiryollarında bilet fiyatlarına yansıyacak mı? sorusu üzerine şunları söyledi:

Bakan Ahmet Arslan

Bakan Ahmet Arslan

“Özellikle uçak biletleriyle ilgili havalimanı gelirlerimizin çoğu dövize endeksli, dolayısıyla masraflarımız da dövize endeksli olduğu için orada bir denge var, orada bir sıkıntı yok. Ama herkes de biliyor ki spekülatif ve geçici bir şişirme bu. Biz hiçbir zaman günübirlik hareket etmiyoruz. Bir aylık verilerle de hareket etmiyoruz. Uzun soluklu veriler ortalamasıyla hareket ediyoruz. Dolayısıyla bu anlamda herhangi bir işlem yapmamız söz konusu değil. Hakeza tren biletlerinde de aynı şekilde herhangi bir artış yapmamız söz konusu değil.

Böyle bir beklenti içerisine kimse girmesin. Kaldı ki bu şişirme rakamlar kısa sürede tekrar orijinal olması gereken yere gelecek. Zaten onların bizi zorladığı nokta oyunlarla günübirlik cevaplar verelim istiyorlar. Kusura bakmasınlar büyük bir ülke, güçlü bir ekonomi ve özellikle ekonomik istikrarı çok önemseyen bir hükümet olarak günübirlik beklentiler çerçevesinde hareket edip, günübirlik adımlar atmayacağımızı bilmeleri lazım. Bizim şu an gerek havacılıkta gerek demiryollarında biletlerle ilgili herhangi bir ücret artışı yapmamız söz konusu değil."

HALKALI-GEBZE BANLİYÖ HATTINDA SON DURUM

Sayfa Yükleniyor...