Dünya işçileri 'Tekel' için birleşti

Taleplerinin kabul edilmesi için 25 gündür eylem yapan Tekel işçilerine, uluslararası destek geldi. 93 ülkede faaliyet gösteren sendika ve kuruluşlar, işçilere destek mesajı gönderdi.

Anadolu Ajansı 08.01.2010 - 10:26

Tekgıda-İş Sendikasının üyesi olduğu Uluslararası Gıda, Tarım ve Turizm İşçileri Sendikası (IUF) ile başlattığı ''Tekel İşçilerine Destek Kampanyası''nın uluslararası alanda duyulmasıyla dünyanın farklı noktalarındaki sendika ve kuruluşlardan destek mesajları gelmeye başladı.

Sendikaya şu ana kadar 93 ülkedeki sendika ve kuruluşlardan 2 bin 730 destek mesajı ulaştı. Destek mesajlarının geldiği ülkeler, dünyanın dört bir yanına dağılıyor.

Bu ülkeler arasında Almanya, Amerika, Arjantin, Arnavutluk, Benin, Bosna Hersek, Burunei Sultanlığı, Cezayir, Endonezya, Ermenistan, Fransa, Hindistan, Hong Kong, İran, Jamaika, Kore, Malezya, Meksika, Nijerya, Nikaragua, Pakistan, Rusya, Ruanda, Suriye, Şili, Tayland, Venezuela, Yeni Zellanda ve Japonya bulunuyor.

Mesaj gönderilen kuruluşlar, emekli örgütlerinden üniversitelere kadar çeşitlilik gösteriyor. Mesaj gönderen sendika ve kuruluşların iş kolları ve faaliyet alanları da bir birinden oldukça ayrılıyor.

Bunlar arasında Amerika Birleşik Çelik İşçileri Sendikası, Avustralya Denizcilik Sendikası, Danimarka Genel İşçiler Sendikası, Filipinler Coca-Cola Sendikaları Birliği, İspanya Eğitim Sendikası, Nepal Telekom İşçileri Sendikası, Yeni Zelanda Okul Öncesi Öğretmenler Derneği yer alıyor.

Tekel işçilerine destek mesajı gönderilen sendika ve kuruluşlardan bazıları ile bunların bulundukları ülkeler şöyle:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...