Dünya küçülüyor, Çin 'inadına büyüme' diyor

Dünya ekonomileri daralmaya devam ederken, Çin hedeflenen yüzde 8 büyümeyi yakalamak için bütçe açığını artıracak.

Reuters 05.03.2009 - 12:23

Dünya küçülüyor, Çin 'inadına büyüme' diyor

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkesinin hedeflenen yüzde 8 ekonomik büyümeyi yakalamak için bütçe açığını artıracağını duyurdu, ancak 4 trilyon yuan (585 milyar dolar) büyüklüğündeki ekonomik destek paketinin boyutlarının büyütüleceği yönünde piyasaların beklediği açıklamayı yapmadı.

Ülkenin parlamentosu olan Çin Ulusal Halk Kongresi'ne yıllık faaliyet raporu sunan Wen, global finansal krizdeki derinleşmeye rağmen 2009 büyüme hedefinin gerçekçi olduğunu belirtti.

Wen, "Gayrı safi yurtiçi hasıla büyüme (GSYH) tahminini yüzde 8 olarak belirlerken, sürdürülebilir büyümeyi devam ettirme ihtiyacımızı ve bunu yapacak gücümüzü göz önüne aldık" dedi.

Global piyasalar bugün, Wen'in ekonomik destek paketinin boyutlarını genişleteceği yönündeki spekülasyonlarla yükselmişti. Kasım ayında açıklanan ekonomik destek paketi, ülkeyi yöneten Komünist Parti'nin özellikle önemsediği toplumsal istikrar hedefini tehlikeye sokacak işsizlik tehdidiyle mücadele etmeyi amaçlıyor.

    Wen, 2008'de GSYH'nin yüzde 0.4 seviyesinde olan bütçe açığının bu yıl 950 milyar yuana, yani GSYH'nin  yüzde 3'üne çıkmasının planlandığını belirtti. Çin'e kıyasla ABD'de bütçe açığının 2009'da GSYH'nın yüzde  12.3'üne ulaşacağı tahmin ediliyor.

    Çin'in 2009 bütçesinde  demiryollarından ucuz konuta kadar pek çok altyapı alanında yapılan devlet  yatırımları iki katına çıkarılacak. Sağlık harcamalarının yüzde 38, sosyal güvenlik ve istihdam harcamalarının  ise yüzde 22 artırılması hedefleniyor.

    Ancak Wen, ihracatın daralmasından etkilenen Çin ekonomisini canlandırmak için Kasım ayında açıklanan 4  trilyon yuanlık ekonomik destek paketinin büyütüleceği yönünde yeni bir açıklama yapmadı.    


Ekonomistler ise ihtiyaç halinde Beijing yönetiminin kamu harcamalarını artırabileceğini belirttiler.  Standard Chartered Bank araştırma bölümü başkanı Stephen Green, "Belli ki
global ekonominin her geçen  gün daha vahim bir hal aldığını gördükleri için kaynaklarını harcamamaya karar vermiş olabilirler" dedi.

    Ekonomik destek paketi kapsamındaki yatırım projelerinin henüz yeni hazırlanmakta olduğunu belirten  Green, "Gelişmeleri görmek için ikinci çeyreği beklememiz gerekebilir. İhtiyaç duyarlarsa kullanabilecekleri cephaneleri var" dedi.

TOPLUMSAL GERİLİM
    Ekonomik destek planına yanıt olarak bankaların verdikleri kredilerde de hızlı bir artış görüldü. Wen,  2009'da 5 trilyon yuan ile, geçen yılın biraz üzerinde yeni kredi verilmesini hedeflemişti.     Ancak ihracattaki çöküş ve çelik fiyatlarının tekrar düşüşe geçmesi Çin ekonomisinde sorunların henüz  devam ettiğini gösteriyor.

    Yetkililer, ihraç ürünleri imal eden fabrikaların kapanması ve inşaat sektöründeki yavaşlama sebebiyle 20  milyon göçmen işçinin işini kaybettiği belirtiyorlar.

    Wen, hükümetinin toplumsal huzursuzluktan kaynaklanan bütün tehditlerle mücadele edeceğini belirtti.  Yetkililer, işsizlik ve gelir kaybı ile yüz yüze kalan işçi ve çiftçilerin toplum düzenini tehdit ettiğini belirtiyorlar. 

    Wen, "Sosyal istikrarın sağlanması için erken uyarı sistemlerimizi güçlendireceğiz. Her çeşit kitlesel hareketi  önlemek ve gereği gibi yönetmek için etkin bir çaba göstereceğiz" dedi. 

    Çin hükümeti, "kitlesel hareket" terimini  protestolar, gösteriler ve ayaklanma gibi eylemleri tanımlamak için  kullanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...