International Power Türkiye Genel Müdürü Chris Pett, 21 ülkede bulunan 34 elektrik santrallerinde ISO 14001 kalite sertifikalarının olduğunu söyledi.
 
Kendilerini, teknolojinin mümkün kıldığı en iyi çevre performansını göstermeye adadıklarını anlatan Pett, ''Santrallerimizde modern yanma ve baca gazı azaltma teknolojilerini kullanmaktayız. En ileri bakım ve operasyon tekniklerine yer veren şirketimiz, 12 yıldır Türkiye'de. Marmara Ereğli'de 1997'de Marmara Elektrik Santralini kurduk. Şirketimiz, çevre koruma sorumluluğu sıralamasında altın derecesine sahiptir'' dedi.
 
Marmara Elektrik Santrali Genel Müdürü Serdar Tüfekçi de santrallerinin 2008'de Tekirdağ Valiliğinden çevre ödülü aldığını belirtti.
 
Kuruluş aşamasında personellerinin yüzde 30'unun İngiliz olduğunu ifade eden Tüfekçi, şöyle konuştu:
 
''2006 yılı itibariyle çalışanlarımızın tamamı Türk olmuştur. ABD, İngiltere, Portekiz gibi dünyanın birçok yerinde santrallerimiz mevcut. Şirket olarak pek çok yeniliğe imza atıyoruz. Ancak Türkiye'de santralin kötü örnekleri var. Bundan dolayı tepki gösterenleri anlayışla karşılıyoruz. Amasra'ya yapacağımız yatırımın yüzde 30'u International Power ve Hattat Holding tarafından karşılanacak, yüzde 70'ini ise uluslar arası bankalardan temin edeceğiz. Hattat Holding ile International Power Şirketi arasında hem santral inşaatı, hem işletme konusunda ön anlaşmayı yaptık. Detayları içeren anlaşmamız 1-2 hafta sonra sonuçlanacaktır.''
 
Hattat Holding Yeni Projeler Koordinatörü Tolga Tonguç da Amasra'ya kurulacak santralin Türkiye ve dünyaya örnek olacağını savundu.
 
Amasra'nın ve ülkenin yer altı zenginliklerini en son teknolojiyle kurulacak santralde değerlendirmek istediklerine işaret eden Tonguç, şunları kaydetti:
 
''Dünyanın birçok yerinde bulunan termik santrallerin yanında insanlar denize giriyor. İnsan sağlığına gram zararı olmuyor. En büyük çevreci biziz.
Çevreye zararlı santrale önce biz karşı çıkarız. Çevreye duyarlı insanlardan gerekli mesajları alıyor ve ona göre yatırım yapıyoruz. İlk etapta kuracağımız 1200 MW'lık santralde 3-5 bin kişi çalışacak. Bu işi doğru şirket ve kişilerle yapacağız.''
 
Tonguç, 8 metre çapındaki kuyularda 600 metreye kadar inildiğini, yakında galerilerin ihalesinin yapılarak çalışmaların bu yıl tamamlanacağını kaydetti.