Yılmaz: Çok seslilik bitmedikçe MB müdahalesi işe yaramaz

Merkez Bankası Başkanı'nın piyasa tarafından test edildiğini savunan Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, "Yapılması gereken tek şey çok sesliliğin ortadan kaldırılması. Bu olmadığı sürece Merkez Bankası'nın klasik piyasa müdahaleleri çok da işe yaramaz" dedi.

ntv.com.tr 11.01.2017 - 16:26 | Son Güncelleme : 11.01.2017 - 16:27

Yılmaz: Çok seslilik bitmedikçe MB müdahalesi işe yaramaz

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dolardaki yükseliş sonrası Merkez Bankası'ndan beklentileri değerlendirdi.

BloombergHT'ye konuşan Yılmaz, piyasanın Merkez Bankası'nın kendi iradesiyle hareket edip etmediğini test ettiğini söyledi.

Yılmaz, "Test şudur: Merkez Bankası başkanı kendi insiyatifiyle hareket edebilecak mi, elindeki verilere göre alınması gereken kararları alabilecek mi? Piyasanın görmek istediği bu" dedi.

Yılmaz, Merkez Bankası'nın yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Hükümete gidip ekonomi politikalarıyla ilgili ortaya çıkan koordinasyonsuzluğa son verilmesini istemek. Şu anda orkastrası farklı notalarda çalıyor. Bu farklı notalar piyasanın kafasını karıştırıyor ve Merkez Bankası'nın bugüne kadar doğru yaptığı işlerin önemini azaltıyor. Dolayısıyla yapılması gereken tek şey çok sesliliğin ortadan kaldırılması. Bu olmadığı sürece Merkez Bankası'nın klasik piyasa müdahalelerinin çok da işe yarayacağını düşünmüyorum. Merkez Bankası neler yapacağını çıkıp piyasalara anlatmalı."

Sayfa Yükleniyor...