ABD'li ekonomistlere göre en iyi seçenek Clinton

ABD Ulusal İş Dünyası Ekonomistleri Birliği'nin anketine katılan ekonomistlerin yüzde 55'i, ekonomiyi en iyi yönetecek adayın Hillary Clinton olduğunu düşünüyor.

Anadolu Ajansı 22.08.2016 - 23:55

ABD'li ekonomistlere göre en iyi seçenek Clinton

ABD'li ekonomistler Demokrat başkan adayı Hillary Clinton'ın ülke ekonomisi için en iyi seçenek olduğunu düşünüyor.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise ekonomistlerin en az desteklediği aday olarak üçüncü sırada yer alıyor. 

ABD 'nin ekonomi alanındaki en büyük derneklerinden Ulusal İş Dünyası Ekonomistleri Birliği (NABE) 414 üyesiyle gerçekleştirdiği Ekonomik Politikalar Anketi'nin sonuçlarını açıkladı.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi anketinin en çok ilgi çeken konu başlıklarından birini, "Hangi başkan adayı ülke ekonomisini en iyi yönetir " oluşturdu.

NABE'nin 20 Temmuz - 2 Ağustos arasında gerçekleştirdiği ankete katılan 414 ekonomistin yüzde 62'si, seçimlerden kaynaklanan belirsizliğin büyümeyi baskıladığını dile getirdi. "Hangi başkan adayı ülke ekonomisini en iyi yönetir " sorusuna ise ekonomistlerin yüzde 55'i Hillary Clinton, yüzde 15'i Gary Johnson ve yüzde 14'ü Donald Trump yanıtını verirken, geri kalanı yorum yapmaktan kaçındı.

Ekonomistlerin Trump'tan daha fazla desteklediği Gary Johnson, Libertaryen Parti'nin başkan adayı.

Medyada fazla yer bulamayan Johnson'un oy oranı, birçok ulusal ankette yüzde 10 civarında seyrediyor.

FED DOĞRU YOLDA

NABE'nin anketinde ayrıca ABD Merkez Bankası Fed'in para politikasına yönelik sorulara da yer verildi.

Katılımcı ekonomistlerin yüzde 51'i mevcut para politikasını onaylarken, Fed'in doğru yolda olduğu görüşünde birleşti. Bu oran, mart ayında yapılan bir önceki ankette yüzde 56 seviyesindeydi.

Sayfa Yükleniyor...