Elektrikte şimdi de teminat bilmecesi

7 elektrik dağıtım bölgesinde şirketler için ek teminat miktarının ne olacağı merak ediliyor. Enerji Bakanlığı yüzde 10'a varan teminat isterken, Özelleştirme İdaresi yüzde 3-6 aralığında olmasını istiyor.

25.05.2011 - 16:58

Elektrikte şimdi de teminat bilmecesi

10,8 milyar dolarlık elektrik dağıtım özelleştirmelerinde sirketler devir için ek süre istedi. Ek sürenin ne kadar olacağı ve şirketlerden ne kadar bir ek teminat isteneceği henüz netleşmedi.

CNBC-e'nin edindiği bilgilere göre Enerji Bakanlığı, şirketlerden ek süre için ihale bedelinin yüzde 10'una varan ek teminat alınmasını istiyor. Bunun arkasındaysa Mehmet Kazancı ve Mehmet Emin Karamemet ortaklığı MMEKA'ya olan güvensizlik yatıyor. Anlaşamayan Karamemet ve Kazancı 1.2 milyar doları yatırmadığı için Başkent Gaz ihalesi iptal olmuş, 93.6 milyon dolarlık teminat yanmıştı.

Eğer teminat oranı yüzde 10 olursa, MMEKA'nın İstanbul'un iki yakasının elektrik dağıtımını devralabilmesi için, 48 milyon dolar ek teminatı ortaya koyması gerekecek. Özelleştirme İdaresi'ne Boğaziçi ve İstanbul Anadolu Yakası için daha önce verilen 35 milyon dolarlık teminat göz önünde tutulduğunda MMEKA, parayı bu kez de denkleştiremezse, toplam 83 milyon dolarını yakmış olacak.

7 elektrik dağıtım bölgesi için ihaleyi kazanan şirketlerden yüzde 3 oranında teminat mektubu alan Özelleştirme İdaresi ise, 31 Mayıs'ta süre uzatımı için bu kez şirketlerden en fazla yüzde 6 oranında ek teminat alınması gerektiği görüşünde. Bu da MMEKA'nın toplam teminat rakamının 59 milyon dolara çıkması anlamına geliyor.

Ancak yetkililer, henüz nihai karar verilmediğinin altını çiziyorlar. Özelleştirme İdaresi 31 Mayıs'ta ek süre ve teminatla ilgili kararını açıklayacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...