Elmas-pırlanta ithalatında ÖTV kalkıyor

Elmas-pırlantada hammadde ithalinde ÖTV kaldırılacak. Yasanın en geç 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi planlanıyor.

18.11.2013 - 16:43

Elmas-pırlanta ithalatında ÖTV kalkıyor

Maliye Bakanlığı, elmas ve pırlantada ihracatın artırılabilmesi için hammadde ithalatında alınan yüzde 20 oranındaki ÖTV'yi kaldırmaya hazırlanırken, düzenlemeye dair yasanın en geç 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Reuters'a bilgi veren ekonomi yetkilileri, yapılan çalışmada pırlantanın yurtiçinde satışında ise sıfır olarak uygulanan KDV'nin ise yüzde 18'e çıkarılacağını söylediler.

Bir ekonomi yetkilisi, söz konusu vergi düzenlemesine dair çalışmanın tamamlandığını belirterek, "Bu düzenleme yakın zamanda TBMM'ye sevk edilecek bir tasarıya eklenecek.

Aralık ayı içinde bu düzenlemenin TBMM'den geçmesi öngörülüyor. Ancak düzenlemenin en geç 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girmesi planlanıyor" dedi.

'MÜCEVHER İHRACATI 20 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR'
Sektör yetkilileri ise ÖTV'nin kaldırılması ile yılsonunda 2.5 milyar dolar olması öngörülen mücevher ihracatının beş yılda 15-20 milyar dolara çıkabileceğini belirtiyor.

Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre 2013'ün 10 aylık döneminde 1.83 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün yıl sonu hedefi ise 2.5 milyar dolar.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...