Emekli olmadan da kıdem tazminatı alınabilir

İstifa edenlere hangi şartlarda kıdem tazminatı ödenir? Emekli olmadan kıdem tazminatı alınabilmesi için hangi şartlar gerekiyor? Ali Tezel ve Heves Atasoy, bugün ekrana gelecek Çalışma Hayatı’nda bu soruların yanıtını verecek.

Haberler 24.02.2009 - 11:32

Emekli olmadan da kıdem tazminatı alınabilir

NTV’de salı ve perşembe günleri 12.30’da canlı olarak ekrana gelen Çalışma Hayatı’nda bugün yine çalışanların merakla beklediği konu ve sorular ele alınıyor. Sorularınızı calismahayati@ntv.com.tr adresinden iletebilirsiniz.

15 YIL VE 3600 GÜNÜ OLAN, İSTİFA İLE TAZMİNAT ALABİLİR
4447 (daha sonra 4759) sayılı Kanun ile emeklilik için daha önce yaş şartı yok iken belli bir süre prim ödeme ile belli sigortalılık süresinden sonra emekli olma şartlarının yanında bir de yaş şartı getirildi. Buna ek olarak 1475 Sayılı Yasa’nın kıdem tazminatı ile ilgili 14. maddesine bir bent eklendi. Bu ekleme ile kanunda yaş şartı dışındaki şartları yerine getirenler, çalışmayı bırakıp emekli olacakları yaşı evlerinde beklemek istemeleri nedeniyle işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabiliyorlar.

Emeklilik için gereken üç şart olan yaş, prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresinden, yaş hariç diğer iki şartı yerine getirenlerden dileyenler kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle işyerinden kıdem tazminatı isteyebilirler. Bunun için;

1- Kadın ya da erkek başkaca bir şart aranmaksınız 7 bin gün sayınız varsa,

2- Kadın ya da erkek 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 4 bin 500 gününüz varsa,

3- Kadın ise 20, erkek ise 25 tam yıl sigortalılık süresi ile aynı maddede belirtilen gün sayılarına (5000 ile 7000 arasında değişir.) ulaşmış olanlar,

4- Kadın ya da erkek en az 15 yıldan beri sigortalı olması ve en az 3 bin 600 gün sayısını tamamlayanlar,

Diledikleri zaman SSK’ya başvurup kıdem tazminatı yazısı isteyebilir ve alacakları yazı ile işyerlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler.

Ali Tezel'e sorularınız için tıklayın

Sayfa Yükleniyor...