Emlak Konut'tan dev bir ihale

Sultangazi-Habibler'de 131 dönümlük, 288 bin metrekare emsal değeri olan arsa, 16 Martta ihaleye çıkarılacak.

12.03.2010 - 11:34

Emlak Konut'tan dev bir ihale

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, arsanın İstoç yanında, Sultangazi-Habibler bölgesinde çok kıymetli bir yerde bulunduğunu söyledi.       

''Yaklaşık 288 bin metrekare emsal alanı olan, 131 dönüm bir yer. İhalesi 16 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilecek. Buraya fonksiyonel olarak her şey yapabilirsiniz, turizm, ticaret alanı gibi... Toplam satış gelirini, yapımını vesaire eklendiğiniz zaman bu, 1 milyar liralık bir proje...''        

Gebze'de iki proje çalıştıklarını, bu sene içinde Gebze'de yaklaşık bin 500 konutluk işleri olacağını belirten Kurum, şunları kaydetti:        

''Tuzla'da yine iki tane yer var. Bunun birini aldık, birini de TOKİ'den almayı düşünüyoruz. Bu yerlerden de tahminim 2 bine yakın konut çıkar. İzmir Karşıyaka Mavişehir'de bizim çok kıymetli arazilerimiz var. Plan sürecinin bitmesine müteakip o bölgede ciddi miktarda konut yapmayı planlıyoruz. İstanbul Ayazma'da 380 bin metrekare, Küçükçekmece'de 158 bin metrekare, Ispartakule mevkiinde 321 bin metrekare, Ümraniye'de 100 dönüm, Kocaeli Körfez'de 250 dönüm yerimiz var.        

Bu sene 15-20 bin konutun projesine başlamayı hedefliyoruz. Tabii bunların büyük bir kısmı hasılat paylaşımı oluyor. Burada Emlak Konut'tan bir para çıkmıyor. Yüklenici bunu karşılıyor ve karşılığında bize pay veriyor. Bir kısmı da kendi kaynaklarımızla yapacağımız alt ve orta gelire yönelik konutlar. Bunun tahmini rakamı da 4-5 bin konut.''
       
''YENİ ARAZİLER ÜZERİNDE YATIRIM YAPACAĞIZ''       
Emlak Konut GYO tarafından ihale edilen ve rekor teklif gelen İstanbul Doğu Ataşehir'deki araziyle ilgili olarak da Kurum, burada en yüksek teklifin 1 milyar 161 milyon lira toplam hasılat ve bunun karşılığında 500 milyon 971 bin lira idare payı ile Varyap ile Çalık Grubu şirketlerinden GAP İnşaat'ın kurduğu ortak girişimden geldiğini anımsatarak, dosyaların incelenmesinin ardından bu ay içinde ihalenin neticeleneceğini düşündüğünü belirtti.       

''Biz buradan nakit yüzde 20 alacağız. Bu da 100 milyon lira civarında bir para ediyor. O parayla yine aynı şekilde yatırımlarımıza devam edeceğiz, başka yeni araziler üzerinde yatırım yapacağız. Bizim sürekli dönen çarkımız var. Alıyoruz, satıyoruz, ihale ediyoruz. TOKİ'nin Florya Şenlikköy'de, Ataköy'de değerli arazileri var, Tuzla'da yeri var. Bu yerlerden tercih edebiliriz.''

''İSTANBUL FİNANS MERKEZİ PROJESİ İLE SPK BİRE BİR İLGİLENİYOR''
İstanbul Finans Merkezi diye geçen, Ziraat Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Halkbank'ın asa aldığı bölgede, şu anda 111 dönüm arazileri bulunduğunu ifade eden Kurum, bu araziye talep olduğunu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) bire bir ilgilendiğini, Takasbank'ın gelmeyi düşündüğünü, diğer bankaların genel müdürlüklerinin de olabileceğini ancak şu anda bire bir görüştükleri kimse olmadığını kaydetti.        

''Burası tamamen finansal ağırlıklı olsun istiyoruz. Kentsel tasarım yapıp bir süliet elde edip, İstanbul'un girişinde, İstanbul'un aynası olsun istiyoruz. Bu alanın tamamının bütünlük içinde tasarlandığı, göze hoş gelecek, insanları rahatsız etmeyecek çalışma yapıyoruz. Konuyla ilgili sektörün öncüleriyle konuşuyoruz, satış yaptığımız bankaların genel müdürlük yetkilileriyle toplantılar yapıyoruz. Arsa sahipleri bunu kendileri değerlendirecekler.''

''GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE OLUMLU SİNYALLERİN GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM''
İtalyan yatırımcı ve mimarların 24-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdikleri İstanbul ziyaretine ilişkin olarak da Kurum, ''Onlara biz projelerimizi gösterdik. TOKİ'yi, Emlak Konut'u anlattık. Elimizdeki arsa stoklarının hepsini gösterdik. Yatırımcıları da vardı. Arsaların tamamında fizibilite çalışması yapacaklarını, belli arsalar üzerinde bizle çalışabileceklerini ifade ettiler'' dedi.        
Gayrimenkul sektöründe olumlu sinyallerin geldiğini düşündüğünü ifade eden Kurum, ''İhalelerimizden ben bunu anlıyorum. Böyle de devam edeceğini düşünüyorum. Zaten konut fiyatları dibe vurmuştu. Bu süreçte bu sene belki düz bir çizgi izleyebilir ama bunun akabinde artacağını düşünüyorum'' şeklinde konuştu.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...