'En zengin'de sürpriz yok

Forbes dergisi, 2012 yılı Amerika'nın en zengin 400 iş adamını listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında önceki yıllarda olduğu gibi Microsoft'un patronu Bill Gates var.

20.09.2012 - 00:40

'En zengin'de sürpriz yok

Dünyaca ünlü Forbes dergisi, 2012 yılında Amerika'nın en zengin 400 iş adamını belirlerdi.

Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes'in liste başında, açık ara farkla, 66 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates bulunuyor.

İkinci sıranın değişmeyen müdavimi Warren Buffett da (86) yerini korurken, üçüncü sırayı Oracle Corp'un yöneticisi Larry Ellison aldı.

GELİRLER ARTTI
Amerika'nın en zengin işadamları, genel olarak bir önceki yıla göre servetlerini artırırken, bazı firmalarda ise değişiklik olmadığı görüldü.

EN ZENGİN İŞ KADINI WALMART AİLESİNDEN
Forbes listesinin 6 numarası Walmart ailesinden Christy Walton oldu. Walton aynı zamanda 27,9 milyar dolarlık varlığıyla Amerika'nın en zengin iş kadını oldu. Listenin 7, 8 ve 9. sıralarını ise Walmart ailesinin diğer üyeleri Jim Walton, Alice Walton ve S. Robso Walton işgal etti.

BLOOMBERG 10. SIRADA
New York eyaletinin uzun dönemdir belediye başkanlığını yapan Michael Bloomberg ise zenginler listesinde 25 milyar dolarlık servetiyle Amerika'nın 10. zengini olma unvanını taşıyor.

ZUCKERBERG MURDOCH'U YAKALADI
Google Inc. firmasının kurucularından 39 yaşındaki Sergey Brin, 20,3 milyar dolar ile listenin 13. sırasında yer almayı başarırken, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg (28) dünya medya devi Rupert Murdoch ile aynı servete sahip. Listede 36. sırada yer alan Zuckerbeg ve Murdoch'un 9,4'er milyar dolar serveti bulunuyor.

Televizyon dünyasının en ünlü isimlerinden Oprah Winfrey ise 2,7 milyar dolarlık servetiyle listenin 151. sırasında kendine yer bulurken, listenin en alt sıradaki zengin ise 1,1 milyar dolar ile Ohiolu emlakçı işkadını Denise York oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...