Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, enerjiye yatırım yapmanın ülkedeki tüm yatırımcıların görevi olduğuna inandığını vurguladı.
 
Dolayısıyla Anadolu Grubu olarak küreselleşme sürecinde dışa açılma ve çok uluslu şirketlerle işbirliği yapma yolundaki stratejilerini başarıyla sürdürürken, büyüme alanları arasında enerji sektörünü de hedeflediklerini belirten Özilhan, grubun enerji sektöründe yer alma nedenlerini; arz güvenliğindeki sıkıntılar, mevcut ülke kapasitesinin verimli olmaması, sektörün yeni yeni liberalleşmesi ve yatırım zamanının uygun olması olarak özetledi.
 
Rekabetçi ve dengeli bir portföy oluşturarak enerji sektörünün dinamik ve güvenilir grupları arasında ön sıralarda yer almak istediklerini dile getiren Özilhan, şunları kaydetti:
 
''Bunun için öncelikle yüksek verimli projeleri tercih ederek gelişeceğiz ve orta vadede en az 2 bin megavat kurulu güce ulaşacağız. Enerji konusunda güçlü stratejik ortaklıklar kurma yolunda adımlar atacağız. Toptan satış şirketimiz aracılığıyla elektrik ticaretinde ulusal ve uluslararası alandaki fırsatları yakın takibe alacak ve zaman içinde değerlendireceğiz. Grubumuzun içecekten sonra en büyük ikinci faaliyet alanı olmasını hedeflediğimiz enerjiye mevcut ve potansiyel projelerle birlikte 2 milyar avroluk yatırım yapmayı planlıyoruz. Finansmanın yüzde 30'unu kendi özkaynaklarımızdan karşılayacağız. Diğer kısmını ise uzun vadeli kredi olarak kullanacağız.''