Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı.

Krizin sona erdiğine ilişkin işaretlerin görülmediğini belirten Yılmaz, "Son dönemde banka kredilerinde sınırlı canlanma oldu ancak küresel toparlanma olmadıkça bu durum kalıcı olmaz. 2009'da ilk çeyrekte gsyh'de daralma çift haneli olabilir. Bu dönem 2001 ile kıyaslandığında gerek GSYH gerek üretim sektörü kompozisyonu açısından benzerlik arz ediyor" dedi.

2009 için Ocak enflasyon raporuna göre daha derin, 2010 için daha yavaş ve kademeli toparlanma beklediklerini kaydeden Yılmaz, "Toparlanmanın 2010 yılının ortalarında olacağı esas alındı; bu, büyüme oranının pozitif olması anlamına geliyor. Yurtiçi iktisadi faaliyette kısa vadede canlanma olmayacağı öngörülüyor" diye konuştu.

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplam talep koşullarının enflasyona bir miktar daha düşüş yönünde destek vereceğini düşünmekteyiz. Petrolün varil başına 55 dolarda seyretmesini öngörüyoruz.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 6
Baz senaryoda enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2009 sonunda orta noktası yüzde 6.0 olmak üzere yüzde 4.8 ile yüzde 7.2 aralığında tahmin ediyoruz. 2010'da orta noktası yüzde 5.3 olmak üzere yüzde 3.5 ile yüzde 7.1 aralığında tahmin ediyoruz. 2011'de enflasyonun yüzde 4.9'a düşeceğini öngörüyoruz.

Enflasyon raporunda baz ve ona alternatif olarak kötümser senaryomuz yer alıyor. Bu senaryoda petrol tahmini 45 dolar düzeyinde. Kötümser senaryoya göre enflasyonun 2009 için orta noktası yüzde 5.2 olmak üzere yüzde 3.9 ve yüzde 6.5 aralığında tahmin ediliyor. 2010 için orta nokta yüzde 4.5 olmak üzere yüzde 2.7 ile yüzde 6.3 arasında öngörülüyor. kKötümser senaryoya göre enflasyon 2011 için yüzde 4.2 tahmin ediliyor. Bütçe dengelerindeki değişme enflasyon üzerinde etkili olabilecek."

Yılmaz, enflasyon düşmeye devam ettiği sürece Merkez Bankası'nın da faiz indirimlerine devam edeceğini kaydetti.

Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunda 2009 sonunda enflasyonu yüzde 7.6 olarak öngörmüştü. Yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 7.5.

IMF İLE İKİ KONUDA MUTABAKAT TAMAM
IMF ile ilişkilerde gelinen noktayı değerlendiren Yılmaz şunları söyledi: "IMF ile Gelir İdaresi reformu ve vergilendirmenin çapraz denetimiyle ilgili önemli ölçüde mutabakat sağlandı. Mali önlemlere ilişkin IMF'ye görüş bildirilmiştir. Karar siyasi bir karar olacaktır ancak görüşmeler stand-by noktasına gelmedi. Belirsizlik her zaman kötüdür, bir maliyeti vardır. Kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. IMF'den gelecek kaynağın Hazine'ye gitmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz."

SON ÇEYREKTE POZİTİF BÜYÜME GÖRÜRÜZ
Yılın ilk çeyreğinde çift haneli daralma görülebileceğini kaydeden Yılmaz, 2009'un son çeyreğinde ise pozitif büyüme olacağını ifade etti.

MALİ AÇIDAN TAAHHÜTTE BULUNULMALI
2009'da bütçede sapma olacağına dikkat çeken MB Başkanı "Biz 2009'un ötesi konusunda mali açıdan önceden taahhütte bulunulması gerektiğini söylüyoruz. Merkez Bankası'na düşen görev, güvenin tesisi için ihtiyaç duyulan likiditeyi sağlamak, güven tesis edildikçe kredi faizlerindeki aşağı yönlü eğilim devam edecek" dedi.

MAAŞLARIN PAYI ARTMAMALI
Yılmaz, maaşların milli gelir içindeki payının artırılmaması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, 30 milyar dolar civarındaki finansman ihtiyacının daha aşağı noktalara geldiğini de sözlerine ekledi.