EPDK'dan 895 bin liralık "göçmen kuş" bütçesi

EPDK, kuşların yoğun olduğu bölgelerde orta ve alçak gerilim elektrik dağıtım hatlarının kuşlara zarar vermesini engelleyecek çözümlerin bulunması için 895 bin liralık Ar-Ge bütçesi ayrıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.09.2016 - 11:23

EPDK'dan 895 bin liralık "göçmen kuş" bütçesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) yapılan yazılı açıklamada, kuşların yoğun olduğu (ormanlık alanlar, kırsal bölgeler, göç yolları üzerindeki alanlar) bölgelerde yer alan havai tipteki orta gelirim ve alçak gerilim elektrik dağıtım hatlarının, kuşlar için büyük tehlike oluşturduğu ve toplu ölümlere yol açabildiği belirtildi.

Kuşlar nedeniyle havai hatlar üzerinde birçok bozucu etki yaşandığı ve elektrik arızalarının meydana gelebildiği vurgulanan açıklamada, kesintilerin kullanıcıları mağdur etmesi ve maddi kayıplara sebep olmasının da dağıtım sistemi işleticilerinin üzerinde olumsuzluklar oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre, EPDK bu kapsamda, belirli bir bölgedeki hatların, kuşların göç yolları ve konaklama durumları ile örtüşmesi durumuna ilişkin tespitlerin yapılması, hatlar üzerindeki etkilerin en aza indirilmesi ve kuş ölümlerinin azaltılmasına yönelik uygun çözümler araştırılıp geliştirilmesi için 895 bin liralık AR-GE desteği ayırdı.

Bu destekle, elektrik dağıtım hatları ile özellikle kuşlar temelinde doğal yaşam ve göç yolları arasındaki etkileşimde ortaya çıkan sorunların en aza indirilmesi hedefleniyor.

TRAKYA EDAŞ, BÖLGE İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Trakya Elektrik Dağıtım AŞ (EDAŞ), elektrik dağıtım şebekesinde havai hatlar üzerinde kuşların etkilerinin ortaya konulması, dağıtım bölgelerindeki hat güzergahları ile kuş toplulukları ve göç yolları ilişkisinin elde edilmesi, geçmişe dönük arıza kayıtları üzerinde kuş kaynaklı kesintilerin sıklığı, süresi ve yerleri üzerine istatistik analizi yapılması ve kuşlar üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirecek direk ve hat tasarımlarının belirlenmesi için çalışmalara başladı.

Ayrıca, Trakya EDAŞ'ın çalışması kapsamında, var olan sistemlerde alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilmesine ilişkin analiz metodolojisi oluşturulması da planlandı.

ÜLKE GENELİNDE YAYGINLAŞACAK

Geliştirilen metodoloji, gerek yeni tesis edilecek hatlardan gerekse var olan havai hatlardan kuşların zarar görme oranlarının en aza indirilmesini ve elektrik dağıtım sisteminde kuşlar kaynaklı kesintilerin azaltılmasını sağlayacak. Bu konuda geçerli uluslararası standartlar, araştırma raporları makaleler, deneyimler yönergeler ve uygulamalardan yararlanılacak.

Projenin başarıyla gerçekleşmesi ile havai hatların doğal yaşam üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi sonucunda çevreye duyarlı dağıtım sistemi işletimi mümkün olacak.

Elektrik dağıtım sistemindeki havai hatlardan kaynaklanan kuş ölümleri gibi doğal yaşam üzerindeki olumsuz etkiler en aza indirilecek. Kuşlar kaynaklı kesintilerin azalması ile tüketicilerin mağduriyeti ve elektrik kesintisi kaynaklı değer kayıpları minimize edilecek, üniversite-sektör işbirliği çalışmalarına katkı sağlanacak.

Proje kapsamında hazırlanacak sonuç raporunun EPDK aracılığı ile diğer dağıtım şirketleri ile paylaşılması halinde projenin oluşturduğu katma değer ülke genelinde yaygınlaşacak.

Sayfa Yükleniyor...