Erciyes Dağı'na 275 milyon Euro'luk yatırım

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nce yapılacak, Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi 2. etap çalışmaları kapsamındaki 20 ayrı tesisin temeli törenle atıldı.

22.05.2011 - 17:06

Erciyes Dağı'na 275 milyon Euro'luk yatırım

Erciyes Dağı'nın 2 bin 250 metre yükseklikteki Tekir Yaylası'nda ve dağın kuzeybatısında bulunan Serçel Yaylası'nda inşaatına devam edilen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin 2'nci etap çalışmalarının da temeli atıldı.

Uluslararası standartlara uygun 50 kilometrelik kayak pistinin mevcut piste eklenmesiyle Serçel'den Tekir'e kadar kayak yapılabileceği, bu pistte 24.5 kilometrelik mekanik tesis bulunduğu belirtildi.

Erciyes Dağı'na şu ana kadar 100 milyon dolar harcandığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, projenin toplam maliyetinin 275 milyon Euro olacağını kaydetti.

Özhaseki, 'Ufuktaki Kayseri' olarak adlandırılan yatırımların başında gelen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nde günde 30 bin kişinin kayak yapabileceğini belirterek, "Bu proje bittiği zaman Kayseri'de bambaşka fırsatlar doğacak, bambaşka sektörler iş yapma imkanı bulacak. Ekonomik yönden şehrin büyümesi sağlanırken, binlerce gence de istihdam sağlanacak. Kayseri'deki sosyal hayatına ise farklı renk gelecek" dedi.

TESİSTE NELER OLACAK?
Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi ikinci etap çalışmaları kapsamında temeli atılan tesisler, 50 kilometre uzunluğunda kayak pisti, 4 adet 6 bin 800 metre uzunluğunda mekanik tesis, gölet, yaz kızak parkuru, yürüyüş ve dağ bisikleti yolları, 3 ayrı bölgede personel binası, 3 ayrı bölgede kar ezme makinesi garaj binası, çığ koruma sistemleri, şişme botla kızak, snowboard ve suni karlama tesisleri ile otomatik bilet sistemi kurulumundan oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...