Erdoğan-Obama görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi için Antalya'ya gelen ABD Başkanı Obama ile görüştü. Görüşmede ana gündem, Paris saldırıları ve Suriye'ydi. İki lider, 1 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı 15.11.2015 - 16:00

Erdoğan-Obama görüşmesi

ABD Başkanı Barack Obama, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 06.58'de Antalya'ya geldi.

ABD Başkanlık uçağı "Air Force One" ile Antalya Havalimanı'na gelen Obama'yı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve diğer yetkililer karşıladı.

Obama, gelişinin hemen ardından apronda kendisi için bekleyen limuzine binerek, konaklayacağı otele hareket etti.

ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı, çevresi ile geçiş güzergahında çok sıkı güvenlik tedbirleri alındığı gözlendi.

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama arasındaki görüşme saat 10.40'ta başladı. Erdoğan ve Obama, 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç katıldı.

Görüşmede, Amerikan tarafından da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in yanı sıra diğer yetkililer bulundu.

Erdoğan ve Obama, el sıkışarak fotoğraf çektirdikten sonra görüşmeye geçti.
Erdoğan ve Obama, el sıkışarak fotoğraf çektirdikten sonra görüşmeye geçti.

ERDOĞAN: KOLEKTİF BİR TERÖRİZM ANLAYIŞIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "değerli dostum" diye takdim ettiği Obama ile heyetlerarası görüşmelerini bitirdiklerini belirterek, G20 Liderler Zirvesi'nin çok farklı bir dönemde, Paris'teki terör saldırılarının damgasını vurduğu bir dönemde gerçekleştirildiğini söyledi. Paris'teki terör saldırısında 129 kişinin hayatını kaybettiğini, 200'ü aşkın kişinin yaralandığını hatırlatan Erdoğan, saldırıyı kınadığını yineledi.

G20 Zirvesi'ne belirlenen başlıklar altında devam edileceğini vurgulayan Erdoğan, "Ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi'nden çok kesin, keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır" diye konuştu.

Erdoğan, "Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur ve Fransa'da, Paris'dekinde de aynen Ankara'da, Gaziantep'te olduğu gibi, Suruç'ta, Diyarbakır'da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değildir, tüm insanlığa karşıdır" değerlendirmesinde bulundu.

G20 Liderler Zirvesi'nde aynı zamanda iklim değişikliği, mülteciler meselesi, dünyadaki finansal ve ekonomik gelişmelerin değerlendirileceğini hatırlatan Erdoğan, "Sayın Barack ile aynı zamanda Suriye'de DAİŞ ile olan mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortaklar olarak, stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

OBAMA: SADECE FRANSA VE TÜRKİYE'YE DEĞİL, MEDENİ DÜNYAYA YAPILAN BİR SALDIRIDIR

Açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Antalya halkına misafirperverlikleri ve G20 Zirvesi'ne yaptıkları tüm hazırlıklar için teşekkür ederek başlayan Obama ise, G20 Zirvesi'nde öncelikli olarak küresel ekonomi konularını ele aldıklarını ancak Erdoğan'ın da belirttiği üzere Paris'te düzenlenen saldırılar nedeniyle görüşmelere bu konuların da dahil olacağını belirtti.

ABD Başkanı Obama, "Ankara'daki korkunç terör saldırısında olduğu gibi, çarpıtılmış ideolojilerle masum insanların öldürülmesi sadece Fransa ve Türkiye'ye değil, medeni dünyaya yapılan bir saldırıdır" diye konuştu.

Obama, Fransa halkının yanında durduklarını ve bu hain saldırıları düzenleyenlerle yüzleşmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

ABD Başkanı Obama, IŞİD ile mücadele çabalarına da değinerek "Türkiye, Suriye ve Irak'ta DAEŞ tehdidiyle mücadelede ABD ve diğer koalisyon üyelerinin güçlü ortağı. NATO müttefikleri olarak DAEŞ'e baskıyı artırmak ve bunun yanında Suriye'de siyasi geçişi sağlamak için birlikte çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin, Türkiye-Suriye sınırında yabancı savaşçılarla mücadele ve bu konudaki koordinasyonun devam etmesi için çok yardımcı olduğunu dile getirdi. Obama, görüşmede Suriye'de siyasi çözüme ulaşılması için diğer koalisyon ülkeleriyle çabaları iki katına çıkarma konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Suriye'ye barışçıl geçişi getirmek ve Paris, Ankara ve dünyanın diğer yerlerinde insanların çok fazla acı çekmesine neden olan DAEŞ'in yok edilmesi için Viyana'da sağlanan diplomatik görüşmelerdeki ilerlemeler, diğer koalisyon ülkeleri ve ABD'nin Suriye'ye yardımları konularını da Erdoğan ile ele aldıklarını anlatan Obama, bunun yanında, Türkiye'nin üstlendiği ciddi sığınmacı krizini de görüştüklerini ifade etti. Obama, ABD'nin Suriyeli sığınmacılar için önemli insani yardımlarda bulunduğuna işaret ederek şu anda ihtiyaç içinde olan mültecilere yardım konusunda Türkiye ve Avrupa ile omuz omuza durduklarının ve sığınmacı sayısını azaltmayı umduklarının altını çizdi.

Barack Obama, Erdoğan ile görüşmesinde ayrıca iklim değişikliği, kapsayıcı büyüme gibi G20 çerçevesindeki diğer konu başlıklarını ele aldıklarını sözlerine ekledi.

Obama, görüşmenin ardından liderlerin karşılanacağı alana yürüyerek geçti. Zirve kapsamında bugün çalışma toplantıları ve yemeklerine katılacak olan Obama, akşam da Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud ile ikili görüşmede bir araya gelecek.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN DE GELDİ

Obama'nın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de sabah saatlerinde G20 Zirvesi için Antalya'ya geldi.

Putin'i Antalya Havalimanı'nda, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel karşıladı.

Karşılama töreninde yöresel elbise giyen iki çocuk, Putin'e çiçek verdi. Putin, daha sonra karayoluyla zirvenin düzenleneceği Belek'e hareket etti.

Sayfa Yükleniyor...