Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pendik Green Park Otel'de gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, fosil kaynakların tükendiği bir dünyanın nasıl bir dünya olacağını tahayyül etmenin zorluğuna dikkati çekti.

Enerjinin daha adil ve yaşanabilir bir dünya inşa etmek için kullanılması konusu üzerinde düşünmek ve kafa yormak gerektiğini ifade eden Erdoğan, bu dünyanın ve enerji kaynaklarının aslında herkese yeteceğini söyledi. Erdoğan, "Yeter ki, birbirimize olan muamelede yaklaşımda adil olalım ve insanca düşünelim" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, geçen hafta Japonya Başbakanı'nın ziyaretinde, çok önemli bir anlaşmaya imza atarak, Sinop'ta Nükleer Santral inşaatı için anlaşmaya vardıklarını anımsattı.

Bunun ikinci nükleer enerji santrali anlaşması olduğunu belirten Erdoğan, Mersin Akkuyu'daki santrali Rusya'nın yaptığını söyledi.

Sinop'a yapılacak ikinci santralde Türkiye'nin belli bir payı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, 3. santrali yaparken, Türkiye'nin payını daha da artıracaklarını kaydetti.

Erdoğan, "Belki de onu biz kendimiz inşa edeceğiz. Mühendislerimizi bu noktada eğitmeye başladık, kendi kalifiye iş gücümüzü geleceğe hazırlama çalışmalarını başlattık" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, milletin bazı noktaları özellikle bilmesini istediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Türkiye, 10 yıl öncesine göre, neredeyse 2 kat daha fazla elektrik üretiyor. Biz üçüncüyü yaparız. İşte son biliyorsunuz dünyanın belki de birinci olacak, 100 milyon yıl kapasiteli havalimanını, maliyeti ve 25 yıllık kirasıyla birlikte hesapladığınızda yaklaşık 35-40 milyar Euro'yu ortaya koyan bir irade, tamamen Türk sermayesi, evvelallah kendi nükleer enerjisini de rahatlıkla yapabilir. Artık bu potansiyel, bu güç var. 10 yıl sonra bugünkünün iki kat fazla elektriğe ihtiyacımız olacak. Şu anda enerji ihtiyacımızın yüzde 72'sini yurt dışından karşılıyoruz. Nükleer santraller devreye girdiğinde şu an ithal ettiğimiz doğal gazın üçte birini ithal etmemize gerek kalmayacak. Yıllık 7,2 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının önüne geçeceğiz. Nükleeri biz güneşin, suyun, rüzgarın yerine değil, işte bu ithalatın yerine ikame ediyoruz. Güvenlikle ilgili her tedbir alınacak, en modern en ileri teknoloji güvenlik nükleer santrallerde uygulanacak. Dünyada meydana gelen özellikle Japonya'da en son depremde meydana gelen kaza göz önünde bulundurularak azami güvenlik önlemi sağlanacak.

'SESSİZ DEVRİM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'
Ama şunu da bilmemiz lazım. Uçağa binme. Niye? Düşebilir. Araba kullanma. Niye? Kaza yapabilir diye uçağa binmeyecek miyiz veya arabaya binmeyecek miyiz, kullanmayacak mıyız? Bütün tedbiri olacağız ama bileceğiz ki, binde bir milyonda bir hepsinin böyle bir riski vardır. Bunu hangi alanda olursa olsun vardır, bunu hangi alanda olursa olsun böyle bir riskin olduğunu da göreceğiz, bileceğiz. Bütün mesele tedbirleri aklın, bilimin ve tecrübenin bizlere kazandırdığı vasıflarla yerine getirmektir. Ülkemizin artan enerji ihtiyacı ve dışarıya ödediğimiz kaynak düşünüldüğünde nükleer santral ile biz adeta sessiz devrim gerçekleştiriyoruz."

Başbakan Erdoğan, nükleer santrallerin inşaatında 10 bin kişinin çalışacağını belirterek, santrallerde 450'si mühendis olmak üzere 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi.

Santrallerin bulunduğu illerin daha da canlanacağını ve büyüyeceğini ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın 10 ekonomisinden biri olma yolundaki 2023 hedefinin, nükleer santrallerle daha da gerçekçi bir hal alacağını kaydetti.

'HER TEDBİRİ ALDIK'
Erdoğan, "Her türlü tedbiri aldık ve alacağız. Ne çevreye ne insana hiç bir zarar gelmemesi için en modern sistemleri uygulayacak ve umuyorum ki, temiz bir enerji kaynağına ulaşmış olacağız. Bu yeni sürecin Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum" dedi.