Slovakya'da temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'yle (TANAP) ilgili bilgiler verdi.

Başbakanı Robert Fico ile düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Öyle zannediyorum ki bu yıl içince TANAP Projesi için dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz" dedi.

Erdoğan, Slovakya'nın AB'de olduğunu hatırlatarak, Nabucco projesinde maalesef herhangi bir ilerleme söz konusu olmadığını, Nabucco'dan doğalgaz tedarikinin Nabucco yönetimine yani AB yönetimine ait bir sorun olduğunu kaydetti. Bu hattan yılda 30 milyar metre küp gaz tedarik etmeleri gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Ama şu anda buna yönelik ciddi bir gelişme yok" dedi.

Başbakan Erdoğan TANAP ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Şu anda biz ilk adımı attık, bu da TANAP projesidir. Azerbaycan ile birlikte attığımız bu adım, iki ülkenin parlamentolarından da geçti. Öyle zannediyorum ki bu yıl içince TANAP Projesi için dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu konularla ilgili olarak doğalgaz ve petrol hatlarıyla alakalı güvenlik noktasında müşterek çalışma tekliflerine olumlu bakıyoruz"

Türkiye'nin AB üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine de Erdoğan, Türkiye'nin AB'nin kapısını çalmasının 1959 yılında olduğunu anımsatarak, Türkiye'nin başvurusunun AB'nin kuruluş çalışmaları ile neredeyse beraber olduğunu bildirdi.

Erdoğan "Biz bu sürece sabırla devam ediyoruz, sabırla devam etmeye de kararlıyız. Ama bu nereye kadar olur, o ayrı. Bir yerde de herhalde artık biz noktayı koyarız" diye konuştu.

İLK GAZ 2018'DE
Giriş noktası Azerbaycan, Türkiye sınırı Türkgöz girişi olan hattın, Avrupa’ya çıkış noktaları Yunanistan ve Bulgaristan sınırları, Türkiye içi çıkış noktaları ise Eskişehir ve Trakya bölgesi olacak. TANAP Projesi için öngörülen 4 aşamanın ilki 2018’de ilk gaz akışıyla gerçekleşecek. 2020’de yıllık 16 milyar metre küp olacak kapasitenin, 2023’te 23 milyar metre küp, 2026’da ise 31 milyar metre küp seviyesine kadar ulaşması hedefleniyor.