Eşek sütü 100 liraya çıktı, eşek karaborsaya düştü

Manisa'da, 80 eşekten oluşan çiftliğinde eşek sütü üretip satan Türkan Eğriboyun, üretimi arttırmak için hayvan aradıklarını ancak 200 lira olan bir eşek için kendilerinden bin lira istendiğini söyleyerek fahiş fiyatlardan yakındı.

Haberler - DHA 09.02.2016 - 12:55

Eşek sütü 100 liraya çıktı, eşek karaborsaya düştü

Şehzadeler ilçesi Akpınar Mahallesi'nde kurduğu çiftliğinde eşek sütü satan 44 yaşındaki Türkan Eğriboyun, bir süre sonra yöredeki eşeklerin fiyatının beşe katlandığını gördü.

''GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDEN EŞEK GETİRTECEĞİM''

Üretimi arttırmak için yeni hayvan arayan ancak fahiş fiyatlardan rahatsız olan Eğriboyun şu ifadeleri kullandı:

"Normalde kaliteli bir eşeği köylüler birbirine en fazla 200 liraya satıyor. Biz alınca ise en az bin lira istiyorlar. Özellikle kışın uygun eşek bulmakta daha da zorlanıyoruz. Şu an Manisa'nın birçok bölgesinde uygun eşek arıyoruz. Son olarak Alaşehir İlçesi'nde aramalara başladık. Bu da çare etmezse, gelen teklifleri değerlendirerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden eşek getirteceğim. O yörede daha ucuz."

LİTRESİ 100 LİRAYA ÇIKTI

Türkiye'nin dört bir tarafına ve yurt dışına eşek sütü pazarladığını belirten Eğriboyun, eşek sütünün litresini 100 TL'den satışa sunduklarını belirtti.

Eğriboyun şöyle devam etti:

"Eşek sütü kanserden, astım ve bronşite, hatta siroza kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Bunun yanı sıra kasları güçlendirir, kan değerlerini yükseltir. En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Geçen yıl eşek sütünü 80 liradan satıyorduk. Fakat bu yıl talebin çok olması ve taleplere karşılık vermekte zorlanmamız nedeniyle 100 liradan satışa sunuyoruz. Günlük 14 litre sütü elimizdeki mevcut eşeklerden taze taze sağarak müşteriye veriyoruz. Bunun yanı sıra kargo sistemi ile ülkenin dört bir yanına gönderiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...