Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak?

Başvuru süreci 31 Mart 2021'e kadar uzatılan esnafa gelir kaybı ve kira desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Gelir kaybı desteği ve kira yardımı desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı ancak başvurular devam ediyor.

03.02.2021 - 11:49

Esnafa gelir kaybı desteği ve kira yardımı ödemeleri ne zaman yapılacak?

Pandemi sürecinde ekonomik olarak zor duruma giren esnafa Ticaret Bakanlığı tarafından 1000 TL gelir kaybı desteği, 500-750 TL arası da kira desteği sağlanacağı duyurulmuştu.

Başvurular 11 Ocak Pazartesi günü sona erdi fakat başvuru yapmayan esnaflar için süre 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı.

Daha önceden başvurularını e devlet üzerinden yapan vatandaşlar ise gelir kaybı desteklerini 20 Ocak'ta almıştı. Kira destekleri de Ticaret Bakanlığı tarafından 27 Ocak'ta hesaplara yatırılmıştı. Bu ayın ödeme tarihleri ise henüz açıklanmadı.

BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Kira desteği başvuruları ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. Açıklamada Pekcan, gelir kaybı ve kira yardımı için başvuru yapamayan esnaflar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını bildirdi.

Bakan Pekcan'ın açıklaması şöyle:

Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz.

Buna göre destekten yararlanma şartlarını taşıyan fakat başvuruda bulunmayan esnaflarımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart 2021 saat 23:59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir. Hayırlı olsun.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kira yardımları büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde ise aylık 500 lira olacak ve 3 ay boyunca ödenecek.

İşyeri kira bedeli kira desteğinin altında olması durumunda işyeri kira bedeli kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...