Euro Bölgesi corona virüse rağmen 3.çeyrekte rekor büyüme kaydetti

COVID-19 pandemisinde yeniden artışa geçen enfeksiyon rakamları ve artan kısıtlamalar ile boğuşan Euro Bölgesi'nde ekonomi üçüncü çeyrekte rekor büyüme kaydetti.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 30.10.2020 - 14:00 | Son Güncelleme : 30.10.2020 - 14:05

Euro Bölgesi corona virüse rağmen 3.çeyrekte rekor büyüme kaydetti

Euro Bölgesi'nde büyüme üçüncü çeyrekte yüzde 12.7 ile ekonomistlerin yüzde 9.6'lık tahminini aştı.

Fransa, İtalya ve İspanya'da büyüme çift haneli gerçekleşti. Almanya ise yüzde 8.2 büyüdü.

Ancak bu sıçramaların öncesinde corona virüse karşı alınan önlemlerin sonucu ekonomik faaliyetlerin durma noktasına gelmesiyle birlikte GSYİH rakamlarında sert düşüşler yaşanmıştı.

YILLIK ENFLASYON SABİT KALDI

Öte yandan Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi'nin ekim ayı yıllık enflasyonuna ilişkin öncü verileri yayımladı.

Buna göre, Euro Bölgesi'nde eylülde yüzde eksi 0,3 olan yıllık enflasyon, ekimde de aynı seviyeyi korudu.

Euro Bölgesi'nde ekim ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 2 ile gıda, alkol ve tütün ürünlerinde gerçekleşti. Bunu, yüzde 0,4 ile hizmetler, yüzde eksi 0,1 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde eksi 8,4 ile enerji izledi.

Enflasyon, ekim ayında Yunanistan'da yüzde eksi 2, İrlanda’da yüzde eksi 1,8, Estonya’da yüzde eksi 1,7,  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yüzde eksi 1,3,  İspanya'da yüzde eksi 1, İtalya'da yüzde eksi 0,6, Almanya'da yüzde eksi 0,5 ve Fransa'da sıfır olarak tahmin edildi.

Öte yandan, Euro Bölgesi'nde para politikasını yürütmeden sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (AMB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2'nin hemen altında, yüzde 2'ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

İŞSİZLİK EYLÜLDE SABİT KALDI

Ayrıca,  tedbirlerin devam ettiği eylül ayında yüzde 8,3 seviyesini korudu. Eurostat'ın verilerine göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde ağustosta yüzde 8,3 olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, eylülde de sabit kaldı.

AB'de de ağustosta yüzde 7,5 seviyesinde olan işsizlik, eylülde aynı seviyeyi korudu.

Söz konusu dönemde işsizlik İspanya'da yüzde 16,5, İtalya'da yüzde 9,6, Fransa'da yüzde 7,9 ve Almanya'da yüzde 4,5 olarak belirlendi.

AB'de işsiz sayısı eylülde 15 milyon 990 bin olurken, bunun 13 milyon 612 bini Avro Bölgesi'nde yer aldı.

25 yaş altı genç işsiz sayısı, eylülde AB'de 2 milyon 995 bin, Euro Bölgesi'nde 2 milyon 451 bin olarak belirlendi. Genç işsizlik oranı, AB'de yüzde 17,1 ve Euro Bölgesi'nde yüzde 17,6 olarak ölçüldü.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

Sayfa Yükleniyor...