Eurobank Tekfen artık resmen Burgan Bank

Eurobank Tekfen'i alan Burgan Bank, yıl sonunda 6.5 milyar liralık bilanço büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyor. Eurobank Tekfen artık Türkiye'de Burgan Bank adıyla faaliyet gösterecek.

28.01.2013 - 12:24

Eurobank Tekfen artık resmen Burgan Bank

Yunanistan merkezli EFG Eurobank ve Tekfen Holding ortaklığı Eurobank Tekfen'i satın alarak Türkiye bankacılık sektörüne giriş yapan Kuveyt merkezli Burgan Bank, Türkiye'de yıl sonunda bilanço büyüklüğünde 6.5 milyar liraya ve kredilerde 4.6 milyar liraya ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye'de Burgan Bank adıyla faaliyet gösterecek olan bankanın toplantısında Burgan Bank Genel Müdürü Mehmet Sönmez, "Yıl sonunda bilanço büyüklüğünü 6.5 milyar lira, kredileri 4.6 milyar lira ve mevduatı 3.7 milyar lira ile tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

Sönmez 2013 yılında mevcut şubelerin verimliliğini artırmaya odaklandıklarını belirtti. Sönmez, bankanın sermaye yeterlilik rasyosunun şu anda yüzde 16'ya yakın olduğunu yıl sonunda ise yüzde 14.8-15 arasında bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

TÜRKİYE'NİN PAYI YÜZDE 15
Burgan Bank CEO'su Eduardo Eguren ise, Türkiye operasyonunun büyüklüğünün Burgan Bank'ta yüzde 15'lik bir bölümü temsil ettiğini açıkladı.

Burgan Bank, Eurobank Tekfen'in yüzde 70'ini, bankanın tamamı için 355 milyon dolar olan değerleme üzerinden satın almak üzere Nisan ayında anlaşmıştı.

Daha sonra Tekfen Holding Eurobank Tekfen'de sahip olduğu yüzde 29.26 payın da Burgan Bank'a satışına karar verdiğini açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...