Ev almadan komşu aldılar!

TOKİ'nin Kayabaşı konutlarından ev alanlar, evlerine taşınmadan kurdukları internet sitesi üzerinden komşu edindi.

Haberler 27.08.2010 - 11:43

Ev almadan komşu aldılar!

Kayabaşı sakinleri, www.istanbulkayabasi.com sitesi üzerinden geliştirdikleri dostluklar sayesinde ortak piknik, kahvaltı, iftar organizasyonlarından, ev gezmelerine, halı saha maçlarına kadar bir çok etkinlik gerçekleştiriyor.        

İnternet sitesi üye sayısı 8 bine ulaşan Kayabaşı sakinleri, dayanışmayı daha da artırmak amacıyla bir de İSKAYAD adında dernek oluşumuna gitti.        

Kayabaşı'nda ev alan halka ilişkiler uzmanı Burcu Değerli, geçen yıl ağustos ayında sitenin kurulduğunu söyledi.        

Her hafta toplam 65 bin konuttan oluşan Kayabaşı bölgesinde fotoğraf çekerek bunu internet sitesinde yayınladıklarını, bir taraftan da ortada ev yokken komşu edinmeye başladıklarını ifade eden Değerli, evi teslim almalarına daha 6-8 ay varken şimdiden komşu aldıklarını, sitenin üye sayısının da 8 bine ulaştığını belirtti.
      
''ÜNİVERSİTELERE TEZ KONUSU OLABİLECEK KOMŞULUĞUMUZ VAR''
Değerli, ''Hasta olanlarımız oldu, hastanede ziyaretine gittik. Yardıma ihtiyacı olanlara aramızda para toplayıp yardım ettik. Kendi aramızda bayan günleri yapıyoruz. Sitede eleman aranıyor sayfamız var, orada iş arayanlarla eleman arayanları buluşturuyoruz. Anne ve babalar için bir sayfamız var, onlar da çocuklarından bahsediyor. Yemek tarifleri bölümümüz var, bayanlar iftarda ne yemek yaptıklarını konuşuyor. Üniversitelere tez konusu olabilecek bir komşuluğumuz var. Yenibosna'da bu cumartesi de bir iftar organizasyonu düzenleyeceğiz'' dedi.        

Değerli, sitenin günlük 3-4 bin ziyaretçi sayısına ulaştığını söyledi.
        
''TOKİ'DE OLMAYAN BİLGİ BİZDE VAR''
Site aracılığıyla sorunlara da ortak çözümler aradıklarını vurgulayan Değerli, evlerin yüksek gerilim hattının yanında olduğunu, bunun yerin altına alınması konusunda gerekli mercilere mail gönderdiklerini, TOKİ'ye dilekçe ulaştırdıklarını, TOKİ'den de 130 metrelik bir bant olduğu, o bandın altına herhangi bir şey yapılmamak suretiyle önlem alındığının söylendiğini aktardı.       

Yakın bir zamanda İstanbul Kayabaşı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'ni (İSKAYAD) kurduklarını da bildiren Değerli, dernek aracılığıyla yardımlaşmayı sağladıklarını, derneğin amacının birlikte hareket etmek olduğunu vurguladı.        

Burcu Değerli, ''TOKİ'de olmayan bilgi bizde var, çünkü biz her hafta orayı fotoğraflıyoruz. TOKİ'de daha yokken arkadaşlarımızın içinde, havayollarında çalışan bir arkadaşımız Kayabaşı'nın havadan fotoğrafını çekti ve biz onu sitede yayınladık. Aramızda mühendis arkadaşlarımız var, güzel bilgilendirme olayı oluyor. Otokontrol mekanizması oluşturduk'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...