Keleş, yaptığı açıklamada, evini yenilemek isteyene 50 bin liraya kadar, 1 ile 3 yıl arasında değişen vadelerde ve yüzde 0,33'ten başlayan faiz oranlarıyla verilen krediyi, ''Ekonominin canlanması için her şey tüketicinin yararına değiştiriliyor'' diye değerlendirdi.

Ekonomideki durgunluğun aşılması, piyasaların yeniden üreten, satan pazarlar haline gelmesi için hükümetin sürekli önlem aldığını diye getiren Keleş, TOBB'un önlem paketlerine paralel adımlar atarak daha önce ''Cansuyu Projesi'' kapsamında kendi kaynaklarından ve bağlı odaların kaynaklarından piyasa aktörleri tüccarlara düşük faizli kredi verilmesinin yanında ''Kriz Varsa Çare de Var'' kampanyasını başlattığını, piyasalara moral aşıladığını ifade etti.

TOBB'un yeni bir adım daha atarak Halkbank ile yapılan anlaşma kapsamında kriz ortamında pek çok alışkanlığını ve harcamasını kısan tüketiciye yönelik yeni bir kampanya başlatıldığını belirten Keleş, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin en düşük faizli kredisini tüketicilerimizin emrine sunuyoruz. Üst birliğimiz TOBB ve bağlı odalar daha önce de piyasaların canlanması ve moral değerlerin yeniden yükselmesi için yaptığımız çalışmalara bir yenisini eklemekten dolayı mutluyuz. Umuyoruz ki bu kampanya Türkiye ekonomisinin lokomotif iş kolu olan inşaat ve yapı malzemeleri sanayinin canlanmasına, dolayısıyla ülke ekonomisinin düzlüğe çıkmasına yarar.

Yapılan çalışmalarla herkesim elini taşın altına koymalı. Zaten durum da bunu zorunlu kılıyor. Her kesim bu kriz ortamında gereken sorumluluklarını yerine getirecek ve üzerine düşen neyse yapacak. Yalnızca bir iş kolunun iyi performans sergilemesiyle ülke ekonomisinin düzlüğe çıkması mümkün değil. O halde bankacılık sektörü de yapım işleri sektörü de diğer sektörler de üzerlerine düşen yükü kaldırmaya azimli olmaları gerekiyor.''

Krizle birlikte ertelenen pek çok gereksinimin artık yavaş yavaş karşılanması ve bunun da piyasaları canlandırarak ülke ekonomisini büyütmesi gerektiğini dile getiren Keleş, ev hanımlarına yönelik şunları söyledi:

''Şu ana kadar 'kriz var' diye ötelediğiniz evinizin bakımı için artık gereken koşullar yerine getiriliyor. Türkiye'de şimdiye kadar verilen kredilerde hiç bu kadar düşük faiz uygulaması görülmemiştir. TOBB, siz evinizi yenileyin, daha rahat ve huzurlu bir ev ortamına kavuşun diye yapılan çalışmalarla nihayet isteklerinize kavuşmanıza yardımcı oluyor. Umarız yapacağınız yenilemeyle piyasalar da eski işleyişine kavuşur.''

Kredinin amacı dışında kullanılmasının mümkün olmadığına da değinen Keleş, her şeyin fatura karşılığında ödeneceğine, dolayısıyla verilen kredinin kayıtdışıyla mücadelede yararlı bir yöntem oluşturacağını vurguladı.

Emlaktimes