Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Faiz hala yüksek, düşmeli

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faizlerin hala yüksek olduğunu ve düşmesi gerektiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.03.2015 - 12:17

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Faiz hala yüksek, düşmeli

Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM Genel Kurulu'nda, "torba kanun teklifi" üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin kur endişesi olmadığını dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye, Merkez Bankası ile Türk Lirası'nın değerini korumak amacıyla döviz satarak kura müdahale edemez, etmemesi gerekir. Faiz artırarak da kura müdahale etmemesi gerekir. Neden? Çünkü dalgalanma bizden kaynaklanan bir dalgalanma değil. Dünyadan kaynaklanan bir dalgalanma. Bu sürdürülebilir değildir. Bütün kaynaklar ve insanlar değerlenen dolardan dolayı ABD'ye aktığında, yatırım artacaktır, kapasite artacaktır, üretim artacaktır. Sonuç, üretilen ürün ne olacak? İhracat yapmak zorundalar. Değerli dolar, onlar için ihracat dostu değil. Gün gelecek, bununla ilgili gerekli kararları almak zorunda kalacaklar."

Zeybekci, faiz oranlarına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Kimsenin 'Faizler artırılsın' diye bir şey söyleyeceğini zannetmiyorum" dedi. Faizlerin hala yüksek olduğunu ve düşmesi gerektiğini dile getiren Zeybekci, beklenti enflasyonuyla faiz kıyaslaması yapılması gerektiğini, beklenti enflasyonuna göre faizin yüksek olduğunu söyledi. Zeybekci, Türkiye'de yatırım yapılmasını zorlaştıran faiz oranlarının aşağı düşürülmesi gerektiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...