Faiz koridoru daraltılacak

Merkez Bankası faiz koridorunun bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirileceğini ve daraltılacağını açıkladı.

18.08.2015 - 14:43

Faiz koridoru daraltılacak

Merkez Bankası para politikasında sadeleştirmeye yönelik yol haritasını açıkladı.

Açıklamaya göre, faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacak.

Merkez Bankası normalleşme öncesinde borçlanma imkanı faiz oranının kaldırılacağını belirtti.

Açıklamada "Hali hazırda piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanı, piyasa yapıcı bankaların TCMB’den sağladıkları fonlamanın maliyetini değiştirmeyecek şekilde, haftalık vadeli miktar repo ihalesi limit hesaplarına eklenecektir. Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı kaldırılacaktır" denildi.

DÖVİZ SATIM İHALELERİNE ESNEKLİK

Yol haritasına göre, döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacak. Normalleşme sürecinde Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faizin yükseltilmesi veya Rezerv Opsiyon Katsayıları (ROK) düzenlemeleriyle finansal sisteme döviz likiditesi sağlanacak.

MB, küresel para politikalarının normallşemesi öncesinde döviz depo limitlerinin artırılacağını belirterek, "Yapılacak düzenlemeler ile finansal sistemin TCMB nezdinde erişebileceği (ROM'daki mevcut döviz miktarı ve döviz depo imkanının toplamı şeklinde olan) döviz likiditesi bankalarımızın gelecek bir yıldaki yurt dışı ödemelerini fazlasıyla karşılayacak seviyede belirlenecektir" açıklamasını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...