Faiz tarihin en düşük düzeyine indi

Gösterge tahvilde bileşik faiz yüzde 12.57 ile tarihi rekorunu yeniledi.

14.04.2009 - 17:41

Faiz tarihin en düşük düzeyine indi

Tahvil/bono piyasalarında 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilde bileşik faiz bugün işlem bazında yüzde 12.57 seviyesine kadar gerileyerek tarihin en düşük seviyesini gördü. Düşüşte IMF ile anlaşma beklentilerinin sürmesinin ve TCMB'den beklenen faiz indirimlerinin önemli olduğunu belirten bankacılar, beklentinin üzerinde gerileyen ABD datalarının aşağı yönlü hareketi sınırladığını söylediler.

Gösterge tahvilin piyasa ihracının nispeten düşük olduğunu hatırlatan bir bankanın tahvil/bono işlemcisi, "Piyasada Mart sonunda başlayan olumlu seyir devam ediyor. Hem dışarıda piyasaların düzelmesi hem de içeride IMF beklentisi Türk piyasasına talebi arttırıyor. Merkez Bankası'nın faiz indirecek olması ve bu indirimlere devam edeceği yönünde verebileceği sinyal şu anda bonoda en önemli beklenti" dedi.

Tahvil/bono piyasasında 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.96, valörlüde yüzde 12.92 olurken; aynı tahvilde bugün spot kapanış yüzde 12.88 ortalama bileşik seviyesinden gerçekleşti. Gösterge kıymetin valörlü işlemlerde ortalama bileşik faiz yüzde 12.69 seviyesinde seyrederken aynı tahvilde bugün işlem bazında bileşik faiz yüzde 12.57 ile tarihi rekorunu yeniledi.

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1.5740/1.5780 olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları bugün spot kapanış itibarıyla 1.5725/1.5740 lira oldu.

ABD verilerine kadar sakin bir gün yaşandığını belirten bir bankacı "Beklentilerden oldukça kötü gelen ABD dataları iyimser havayı hem globalde hem iç piyasada dağıttı" dedi.

ABD'de üretici fiyatları Mart ayında yüzde 1.2 ile beklentilerin çok üstünde düştü. Gıda ve enerji dışındaki fiyatlardan oluşan çekirdek endeks ise değişmedi. Üretici fiyatları, enerji fiyatlarındaki gerilemenin de katkısıyla yıllık bazda 1950'lerden beri en keskin düşüşü gösterdi. ABD'de perakende satışlar, Mart ayında beklentilerin aksine yüzde 1.1 geriledi. Otomotiv dışındaki çekirdek satışlar ise yüzde 0.9 düştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...