Fed: ABD'nin durumu olağandışı belirsiz

Fed Başkanı Bernanke, ABD ekonomisinin olağandışı belirsiz dönemden geçtiğini, gerekirse devreye girebileceklerini belirtti.

Haberler 22.07.2010 - 10:14

Fed: ABD'nin durumu olağandışı belirsiz

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ülke ekonomisinin "olağandışı belirsiz" bir dönemden geçtiğini söyledi. Bernanke toparlanmanın sürmesini beklediğini, ancak toparlanmanın bozulması halinde Fed'in para politikasını daha da gevşetmeye hazır olduğunu söyledi.

Senato bankacılık komitesinde dün yaptığı konuşmada resesyonun tekrarlanması ve deflasyon olasılıklarını reddeden Bernanke, politika belirleyicilerin ekonomide son dönemde gözlenen yavaşlamaya rağmen sürdürülebilir büyüme beklediklerini de ifade etti.

Bernanke, "Ulusumuzun üretici potansiyelini fiyat istikrarı çerçevesinde yeniden tümüyle kullanılabilir hale getirmemizi sağlayacak politika girişimleri için hazırız" dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Wall Street finans kurumlarının ülke ekonomisini riske sokacak davranışlarının tekrarını önlemek amacıyla hazırlanan ve geçen hafta Senato'dan geçen finansal reform yasasını dün imzalayarak yürürlüğe koydu.

Finansal kriz sırasında büyük finans kuruluşlarının kurtarılması için büyük meblağlar harcanmasına, Obama'yı destekleyen seçmenler tepki göstermiş, Obama da, ekonomiyi korumak için bundan böyle batmakta olan şirketlere milyarlarca dolar aktarılmayacağına söz vermişti.

Obama, bankacılar ve iş dünyasının önde gelen bazı isimlerinin katıldığı imza töreninde, "Bu yasadan sonra Amerikan halkından kimse bir daha Wall Street'in hatalarının faturasını ödemesini isteyemeyecek" dedi

ABD'deki büyük iş gruplarından yasaya gelen eleştiriler, iş dünyasıyla Obama arasındaki gergin ilişkilere dikkat çekiyor. Ancak bazı büyük finans kurumları da, Kongre'de aylarca süren müzakerelerden sonra, konuya açıklık gelmiş olmasını memnunlukla karşılıyorlar.

Sayfa Yükleniyor...