Fed Başkanı Janet Yellen'dan faiz sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, enflasyon ve istihdam verileri beklenen yönde gelmeye devam ederse, mart toplantısında faiz artırılmasının uygun olacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.03.2017 - 22:08

Fed Başkanı Janet Yellen'dan faiz sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Chicago'da yaptığı konuşmada, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Mart'ta düzenlenecek toplantısında faiz artırmasının güçlü bir olasılık olduğuna işaret etti.

Ekonominin beklenen yönde ilerlemeyi sürdürmesi halinde kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olacağını vurgulayan Yellen, "Bu ayki toplantımızda, FOMC istihdam ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edip etmediğini değerlendirecek. Eğer ediyorsa faiz artışında ek ayarlama yapmak uygun olacak" ifadelerini kullandı.

Yellen, Aralık 2016'da yapılan faiz artışından önce benzer açıklamalarda bulunmuştu.

"SIKILAŞTIRMA SON İKİ YILDAKİ KADAR YAVAŞ OLMAYACAK"

Fed Başkanı Janet Yellen, ayrıca ekonomide şu an öngörülmeyen ters gelişmeler yaşanmaması durumunda, sıkılaştırma hızının son iki yıldaki kadar yavaş olmayacağını kaydederken, öngördüğü faiz artış sayısına yönelik bir yorumda bulunmadı.

Daha sonra para politikasının önceden belirlenen bir yol izlemediğini vurgulayan Yellen, Fed'in faiz artışlarını ekonomiyi dengelemek için şartlara göre şekilleneceğini sözlerine ekledi.

PİYASALAR, YELLEN'İ FİYATLIYOR

Fed Başkanı Yellen'in 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak toplantıda faiz artırılabileceğini açıkça ifade etmesinin ardından piyasalarda sert dalgalanmalar yaşanıyor.

Konuşma öncesi 1,0560 seviyelerinde seyreden avro/dolar paritesi, Yellen'in "şahin" mesajıyla 1,0544'e geriledikten sonra şu sıralar yeniden 1,0555'e yükseldi.

Dolar/TL paritesi ise 3,7230'dan 3,73'ün üstüne çıktı. Öte yandan, altının onsu 1,227 dolardan 1,225 dolara indi. Konuşma öncesinde sınırlı düşüşle işlem gören ABD borsalarında ise kayıplar bir miktar arttı.

Bu arada, CME Group'un tahvil alım-satımlarına dayandırdığı verilere göre, Fed'in mart toplantısında faiz artırmasının olasılığı Yellen'in konuşmasının ardından yüzde 80'i aştı.

Sayfa Yükleniyor...