Fed faiz kararını açıkladı

Fed, politika faizini beklendiği gibi yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tuttu.

Haberler - ntvpara.com 16.03.2016 - 20:03 | Son Güncelleme : 17.03.2016 - 12:16

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Fed, politika faizini beklendiği gibi yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit bıraktı.

Fed global ekonomik finansal gelişmelerin risk yaratmaya devam ettiğini belirtti. Açıklamada "Faiz oranlarının kademeli şekilde artmasını bekliyoruz. Enflasyon gelişmelerini yakından izlemeye devam ediyoruz" denildi.

Enflasyonun son aylarda toparlandığı ancak kısa vadede düşük kalmaya devam etmesinin beklendiği ifade edildi. Geçici etkiler azaldığında enflasyonun orta vadede yüzde 2'ye yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Toplantıda 2016, 2017 ve 2018 için faiz projeksiyonlarını düşürdü. Fed bu yıl için iki faiz artışı öngörüyor.

TAHMİNLERİ REVİZE ETTİ

Fed bu yıl için işsizlik beklentisini yüzde 4,7'de bıraktı. Bu yıl için enflasyon beklentisi yüzde 1,6'dan yüzde 1,2'ye çekildi.

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 2,2'ye düşürdü, gelecek yıla ilişkin ortalama büyüme tahmini ise yüzde 2,2'den yüzde 2,1'e indirdi.DOLAR DÜŞTÜ

ABD Merkez Bankası Fed'in faizleri sabit tutması ve bu yıl için faiz artış tahminlerini düşürmesinin ardından dolar/TL'de düşüş yaşandı.

Karar öncesinde dün gün içinde 2,93'e kadar yaklaşan dolar, Fed'in açıklamalarıyla 2,87'nin altına inmişti. Dolar bu sabah da düşüşünü sürdürdü ve 2,8435'e kadar geriledi.

Dolar/TL böylece 23 Kasım 2015'ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi.

YELLEN'DAN AÇIKLAMA

Fed Başkanı Janet Yellen, faizin sabit tutulması kararının ardından basın toplantısı düzenledi.

Yellen'ın açıklamalarından satır başları;

"Enflasyonun iki üç yıl içinde hedefe ulaşmasını bekliyoruz. Global ekonomik gelişmeler risk oluşturmaya devam ediyor. Ekonomi için temel beklentiler Aralık ayından bu yana çok fazla değişmedi. Bu toplantıda politika duruşunu sürdürmede ihtiyatlı hareket etmeye karar verdik. Ekonomik büyüme dördüncü çeyrekten bu yana toparlanmış görünüyor. İstihdam piyasasında iyileşme için hala alan var.

Global ekonomi görünümlerine yönelik endişeler ABD'de finansal şartları sıkılaştırdı. Yurtdışı ekonomik büyüme beklenenden daha yavaş hızla ilerliyor. Faizin değiştirilmemesi global gelişmeleri yansıtıyor. Faizi değiştirmemek bize istihdam piyasası iyileşmesini doğrulama imkanı verecek. İhtiyatlı hareket etmek uygun.

FOMC kararları ekonomik verilere göre vermeye devam edecek. Toplantıdan toplantıya gelişmeler değerlendirilecek. Faiz artırım sayısı projeksiyonlarının düşürülmesi kredi şartlarında bir miktar sıkılaşmayı yansıtıyor. FOMC üyelerinin çoğu zaman içinde daha fazla faiz artırımı öngörmeye devam ediyor. Fed'in her toplantısı canlı, Nisan toplantısı da canlı olacak."

Sayfa Yükleniyor...