Fed gidişata göre karar verecek

Fed Başkanı Bernanke, bankanın yürüttüğü tahvil alım programıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

17.07.2013 - 16:38

Fed gidişata göre karar verecek

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Fed'in aylık tahvil alım miktarını bu yıl içinde azaltma planında değişiklik olmadığını söyledi, ancak ekonominin görünümüne göre tahvil alımlarının hızında iki yönde de değişiklik yapılabileceğini ifade etti.

Bernanke, geçen ay söylediği tahvil alımlarının 2014 ortasında sonlandırılabileceği ifadesini tekrar etmesine rağmen, tahvil alımlarının gidişatı konusunda kesin hiçbir plan olmadığını ifade etti.

Bernanke ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne yapacağı sunum için hazırlanan konuşmasında, "Tahvil alımlarımız ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı, ancak hiçbir şekilde önceden belirlenmiş kesin bir yolda ilerlemiyor" dedi.

'TAHVİL ALIMI DAHA UZUN SÜREBİLİR'
Bernanke ekonomik koşulların beklenenden daha çabuk iyileşmesi halinde tahvil alımlarının "biraz daha hızlı" azaltılabileceğini belirtirken, şu anda ayda 85 milyar dolar olan tahvil alımlarının istihdam piyasasının görünümü bozulursa veya enflasyon yüzde 2 olan hedefe yaklaşmaz ise "daha uzun süre sürdürülebileceğini" ifade etti.

ABD'nin para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Kurulu'na atıfta bulunan Bernanke, "Hatta ihtiyaç olursa Kurul elindeki bütün araçları kullanmaya hazırlanabilir, bunların arasında fiyat istikrarı çerçevesinde azami istihdama dönüş için bir süreliğine tahvil alımlarını artırmak da yer alıyor" dedi.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...