ABD Merkez Bankası (Fed), dün sonuçlanan kurul toplantısı sonunda ekonomiye 1 trilyon dolarlık yeni nakit akışı sağlanması kapsamında, 1960'lardan beri ilk defa devlet tahvili almaya başlayacağını açıkladı. Açıklamanın ardından ABD devlet tahvili faizler düşerken dolar da değer kaybetti.

Fed, bu kararı ile gelecek altı ay içinde 300 milyar dolara kadar uzun vadeli ABD Hazine tahvili alımı yaparak borçlanma maliyetlerini aşağı çekmeye çalışacak. Fed benzer bir hareketi en son 1961 ile 1965 yılları arasında "Twist Operasyonu" olarak adlandırılan bir programla yapmıştı.

Fed, daha önce de böyle bir imkanı değerlendirdiğini belirtmiş, ancak son birkaç haftada bu yönde ipucu veren açıklamalarda bulunmamıştı. New York Fed Başkanı William Dudley, 6 Mart tarihinde yaptığı açıklamada uzun vadeli devlet tahvili alımlarının, kredi piyasalarını rahatlatmak için alınacak en etkin yol olmadığını belirtmişti.

Fed, Hazine tahvilleri alımı yanında, mortgage faizlerini düşürmek amacıyla, şu anda uygulanmakta olan, mortgage finans kuruluşları tarafından ihraç edilen tahvil ve menkul kıymet alım imkanını 850 milyar dolardan 1.45 trilyon dolara yükseltti.

Quicken Loans tarafından verilen bilgiye göre, kararın ardından 30 yıl vadeli mortgage kredisi faizleri 0.375 puan gerileyerek yüzde 5'e indi.

KREDİ PİYASALARINI RAHATLATMADA İKİNCİ AŞAMA 
 Fed, gösterge gecelik faizi neredeyse sıfır seviyesine çekmesinin ardından, artık çabalarını kredi akışının tekrar başlatılması ve ekonomide büyümenin tekrar sağlanması umuduyla, tıkanan kredi piyasalarına bol nakit sağlamaya yöneltti. Fed Başkanı Ben Bernanke bu politikaya "kredi gevşemesi" adını vermişti.

 Fed'in kararının finans piyasalarında doğurduğu sevinç daha sürerken, bazı yatırımcılar kararın merkez bankasının bilançosunu nasıl etkileyeceği konusunda endişelerini dile getirmeye başladılar.

 Tempus Consulting başkan yardımcısı Greg Salvaggio, karar hakkında "Sonuçta Fed'in bilançosu 1 trilyon dolar büyüyecek, bu önemli miktarda verginin bu iş için kullanılması demek" dedi. Bazı yatırımcılar ise kararın enflasyonist etkileri olabileceğini belirtti ve aşağı yönlü riskler konusunda uyardı.

 Arsenio Capital Management'ın başkanı Joseph Arseni, "(Karar) açıkça enflasyonist; ham petrolün yanı sıra, tahvil ve hisse senedi olmak üzere çoğu menkul kıymetin fiyatını artıracak" dedi.

 Fed, bu hafta otomobil, kredi kartı, öğrenim için ve küçük ölçekli işyerlerine verilen kredileri desteklemek için başka bir alışılmadık imkan kapsamında da alım yapmaya başladı. Bu imkan kapsamında ekonomiye 200 milyar dolar enjekte edilecek. Fed, bu hacmin 1 trilyon dolara kadar büyütülebileceğini belirtmişti.

 Ne var ki, alınan bütün bu tedbir ve yürürlüğe konulan imkanlara rağmen ABD ekonomisi pike yapmaya devam ediyor.

 ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 6.2 ile 1982'den beri en sert şekilde daraldı. Ekonomistler daralmanın ilk çeyrekte yüzde 5 ile süreceğini tahmin ediyorlar. Şu anda 25 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8.1'de seyreden işsizlik oranının da yıl boyunca yükselmeye devam etmesi bekleniyor.